Üritused

25/07/2019 Etendus
PAIDE TEATER toob Vargamäel publiku ette mastaapse suvelavastuse „EESTI JUMALAD“ 

2019. aasta suvi algab juubelilaulupeoga, ent südasuve tõeline kõrghetk jõuab kätte 25. juulil, kui A. H. Tammsaare Muuseumis Vargamäel esietendub Paide Teatri vaatemänguline vabaõhulavastus „EESTI JUMALAD“. 

Paide Teatri noored mehed, näitlejannad Maarja Mitt ja Ilo-Ann Saarepera (Ugala) ning Eesti teatri ainus tõeline vürst Peeter Volkonski küsivad kaheteistkümnel juuli- ja augustikuu õhtul, mis maa see on, kus me elame? Laename Tammsaarelt mõtteid ning vaatame peeglisse. Sealt vaatab meile vastu… eestlane! Jah, just, seesama eestlane, kes laulupeol pisarsilmi mesilastest laulab ja pärast naabrilegi tere ei ütle. See, kellel on neli liisingut ja kaks kiirlaenu ja auto, milles neljarealisest Tartu maanteest unistada. See, kelle laps on PISA testides maailma parim. See, kelle rahvuskangelane siililt sõjatõdesid õpib. See, kes sünnipäeval Merevaiku Kirde saiale määrib ja Saku Originaali peale rüüpab. Ja see, kellel on autos kummikud ja seeneämber olemas isegi keset talve – sest mine sa tea, äkki on kuskil veel mõni hiline puravik peidus. 

„EESTI JUMALAD“ on Paide Teatri aplaus 101aastasele Eestile ja eestlasele, kes siin juba tuhandeid aastaid kive ja kartuleid on korjanud. „EESTI JUMALAD“ on vaatemänguline pilguheit peeglisse, kust vaatab vastu eestlane ühes oma jumalatega. 
Vargamäe veerel küsime just niisamuti nagu Põrgupõhja Jürka – KAS JA KUIDAS VÕIB EESTLANE ÕNDSAKS SAADA? 

Lavastus etendub Vargamäel 12 suveõhtul – säragu päike või sadagu pussnuge. Lavastuse aitab üles ehitada Haart Ehitus OÜ. 

Osades: Maarja Mitt, Peeter Volkonski, Ilo-Ann Saarepera (Ugala Teater), Joosep Uus (Paide Teater), Johannes Richard Sepping (Paide Teater), Ursel Tilk (Paide Teater)
Lavastaja: Jan Teevet (Paide Teater)
Kunstnik: Kairi Mändla 
Helikunstnikud: Kenn-Eerik Kannike (PAMT) ja Kirill Havanski (Paide Teater)

Lisaks nimetatutele teeb lavastuses kaasa veel suur hulk noori Paide Teatri stuudiost ning Viimsi Kooli teatritrupist EKSPERIMENT. 

PILETID
Piletimaailmas
Piletilevis
1. detsember – 31. mai 16€
1. juuni – 25. juuli 18€
26. juuli – 18. august 20€

ETENDUSED:
N. 25. juuli 19.00 esietendus
R. 26. juuli 19.00
L. 27. juuli 19.00 
P. 28. juuli 19.00

K. 31. juuli 19.00
N. 1. august 19.00 
R. 2. august 19.00
L. 3. august 19.00
P. 4. august 19.00

R. 16. august 19.00
L. 17. august 19.00
P. 18. august 19.00

Info Paide Teatri kodulehel: 

Poolteist tundi enne etenduse algust toimub huvilistele ringkäik muuseumis, kus tutvustatakse kirjanik A. H. Tammsaare sünnikodu ning räägitakse kirjaniku loomingust. Ringkäik kestab 1 h. Maksumus on 4 € täiskasvanud ja 3 € (üli)õpilane/pensionär. Info ja registreerimine muuseum@vargamae.ee, tel +372 5340 0637
Suveetenduste päevadel on nii enne kui pärast etendust avatud Kirna mõisakohviku teatrirestoran. 

Lavastuse suurtoetaja on HAART EHITUS OÜ
Paide Teatri meediapartner on Järva Teataja

Lavastust toetavad: Paide Linn, Paide Muusika- ja Teatrimaja, Eesti Kultuurkapital
Paide Muusika- ja Teatrimaja TOOLIKLUBI
09/06/2019 Üritus
Suvisted on suve vastuvõtmise pühad. Karjasele tähendasid suvisted vaba päeva või vähemalt vaba hommikupooliku saamist. Põllunduses tähendas see külvitööde lõpetamist ning lühikest hingetõmbamisaega enne heinateo algust. Koduste tööde ja talituste seas on tähtsaimaks üldine elamukorrastus: erilise hoolega pestakse põrandaid, puhtaks pühitakse õu ning jalgrajadki. Kõik need ettevalmistused peavad kaskede toomise ajaks tehtud olema. Suvistekombestiku pearõhk kaldub noorte ühistele kooskäimistele, lembetunnete avaldamisele ja meelelahutustele (folkloore.ee/erk)

9. juunil 2019 kell 16:00 tähistame meiegi Vargamäel, Järvamaa kultuurihiie kiigeplatsil suvistepühi. Tutvustame suvistega seotud traditsioonilisi tegevusi ning muusikalise etteaste teevad kohalikud Järvamaa folkloorikollektiivid.
 
Tule naudi head muusikat, lõbusaid tegevusi on nii suurtele kui väikestele. Kaasa võta piknikukorv.
18/05/2019 Üritus
"Öös on Vargamäe mustreid"
Vargamäe muuseumiööl otsime "Tõe ja õiguse" mustreid - tähtsustades romaanis leiduvate kohtade, tööde ja tegevuste ning ajaloolisi ja kirjanduslikke mustreid. Viime programmi läbi koostöös Tammsaare sünnipaiga oluliste vaatamisväärsustega: Järva-Madise kiriku ja Albu vallamajaga. Muuseumiööl saab osa nii igapäevastest kui ka spetsiaalsete kunstiliste teostena loodud mustritest. Avatud on näitused, saab mängida muuseumiöö mustrimängu, süüa, kuulata rahvamuusikat. Üheskoos otsime „Tõe ja õiguse“ tõsielulisi vasteid ning põimime reaalsuse, romaaniloo ja tänapäeva üheks mustriks.
 
MUSTRIMÄNG
Oleme loonud spetsiaalselt muuseumiööks unikaalse mustrimängu, mis läbib muuseumit, Järva-Madise kirikut ja Albu vallamaja. Muuseumi mustrid peidavad ennast puidust esemete kaunistustes, rahvariietes, isegi palgist sein moodustab korduvuse. Mustrimäng avab Vargamäed ja selle lähipiirkonda uuest küljest. Nii on huvitav Vargamäe kanti tulla ka neil, kes on siin juba korduvalt käinud. Mängus osalenute vahel loosime välja kaks piletid suvelavastusele „Eesti jumalad“.
TÖÖMUSTRID
Töö on rutiin, mis oma kindlate tegevuste ja režiimiga, loob mustreid. Tähtsustamaks Andrese töötegemist ja kirjaniku isa vaeva uurime üheskoos kunstnik Mihkel Ilusaga kaevus leiduvaid mustreid. Tähtsustamaks ka naiste töid ja selles leiduvaid mustreid saab muuseumiööl ennast panna Krõõda rolli ehk tunnetada seda, mida pidi tegema kirjaniku ema Ann Hansen igapäevaselt. Külalised saavad end proovile panna kaelkookudega vett tassides.
TOIDU- JA MUUSIKAMUSTRID
Külalistele pakume ka kosutust ning otsime toidumustreid. Toit oli igapäevaselt üsna samasugune ning kordus päevast päeva. Uurime seda korduvust koos külalistega ning pakume maitseelamust – toidulaual on kört, leem ja rokk!
Muuseumiöö muusikamustreid loob kohalik kandlepunt Simmeldajad. Muuseumiööl on ka välja pandud Järva-Madise kihelkonna rahvarõivad – saame leida käsitöö mustreid.
 
JÄRVA-MADISE KIRIK
Tammsaare taludest u 6 km kaugusel asuv Järva-Madise kirik on pühitsetud pühale Matteusele. Tegemist on ühe väiksema ühelöövilise kirikuga Eestis. Kiriku kellade imeline kõla helises üle soo Vargamäele ja andis märku jumalateenistusest. Muuseumiööl on kirik avatud 18st-23ni, kirikuisa Tiit Lastik tutvustab kirikus peituvaid keskaegseid mustreid ja põnevaid seinamaale. Spetsiaalselt muuseumiööks on kirkus avatud Mihkel Ilusa maalide näitus „Vesi palgid veeretanud“, kus külaline saab tutvuda puidumustritega. Vargamäe muuseumiöö mustrimäng viib külalised ka kirikusse.
 
ALBU VALLAMAJA
Järva-Madise külaselts
Nagu nii mõnes teiseski vallamajas, on olnud ka Albu vallamajas kohtusaal, kus Peeter (romaanis Andres) ja Jakob (romaanis Pearu) vallakohtule ütlusi andsid. Naabrid olid agaramad kohtuskäijad kui nende kirjanduslikud teisikud Vargamäel, olgu põhjuseks piirikraavid, aiad või karjateed. Muuseumiööl on Albu vallamajas välja pandud näitus maja ajaloost. Koostöös Järva-Madise külaseltsi eestvedajatega otsitakse näituselt ajaloomustreid. Mis tegevused ja toimingud on olnud läbi ajaloo korduvad? Vallamaja on spetsiaalselt muuseumiööl avatud ning seal viiakse samuti läbi muuseumiöö mängu. Albu vallamaja ees asub ka Tammsaare ausammas. Järva-Madise külaseltsi eestvedamisel on avatud taluturg.
01/05/2019
2019. aasta kevadel toob Paide teater lavale etenduse gruppidele "Kuidas kaevata kraavi?". Etendust mängitakse 10 korda Tammsaare muuseumis Vargamäel, rehe all. Piletid on müügil ainult muuseumis.

Tammsaare on korraga kraavihall ja kraav. Pikk ja sügav kraav keset Eesti lugu. Me kõik teame ja tunneme seda kraavi, aga vagel tundub ta nii lai ja sügav, et mitte ei julge üle hüpata. Seepärast toobkiPaide teater Vargamäe muuseumis publiku ette lavastuse "Kuidas kaevata kraavi?". Pärast sellel motivatsioonikoolitusel osalemist on igast kraavist üle kargamine kukepea!

Kuidas kaevata kraavi?

"Tõtt öelda, Vargamäe Eesperet ostes polnudki Andres tema tõelise väärtusega arvestanud, vaid ta oli aina mõelnud, mis temast võiks teha, mis väärtuse sellele maale tööga võiks anda. Sellepärast ei teinud noor peremees tänasel ülevaatelgi muud, kui aina kavatses ja plaanitses, püüdes ette aimata, milliseks muutub maapind ja milliseks kasenäss, männijäss ja kuusekönn, kui kraave on kaevatud nii- ja niipalju ning selles ja selles sihis."

Andres kaevas kraavi enda ja Pearu vahele. Indrek kaevas kraavi enda ja Jumala vahele. Jürka kaevas Antsu kraavid. Katku Villu kiskus elu kraavi. Juudit raius Olovernese kaela sisse kraavi. Ja 30. jaanuaril 1938. aastal, Tammsaare 60. sünnipäeval, kogunes Albu vallavolikogu ja otsustas "Tõe ja õiguse" eeskuju järgides käsile võtta Jägala jõe süvendamise ja kaevata KRAAVI.
Lavastaja Jan Teevet. Laval Ursel Tilk, Johannes Richard Sepping, Joosep Uus. Produtsent Harri Ausmaa.
01/03/2019 Näitus Üritus

Vargamäel avatakse „Tõe ja õiguse“ tõsielulist tagapõhja

1. märtsil kell 16 toimus Tammsaare mälestuspäev. Külas oli filmi „Tõde ja õigus“ režissöör Tanel Toom ning avati näitus, mis räägib romaani tõsielulisest tagapõhjast.

Mälestuspäeval avataval näitusel saab tutvuda, missugused olid Pearu, Andrese, Krõõda ja teiste tegelaste tõsielulised vasted ning mismoodi sarnanesid nad oma kirjanduslikele teisikutele. Tammsaare muuseum Vargamäel varahoidja-kuraator Siiri Kvelli sõnul inspireeris Tammsaaret kodukant ja siinsed inimesed: „Tammsaare emas Annes on leitud sarnasusi nii Krõõdale kui Marile. Ann oli heleda häälega nagu Krõõt ja tugeva kehaehitusega nagu Mari. Kirjaniku isast Peetrist leiame aga samasuguse töötegija nagu oli romaanis Andres.“

Kvelli sõnul on kirjanik teostes kasutanud ka enda iseloomujooni ning just Indreku tegelaskujus on palju Tammsaaret ennast. „Mõlemad on mõtlikud, õrnaloomulised ja süvenenud raamatumaailma,“ ütleb Kvell.

Näitus jääb avatuks 2020. aasta veebruari lõpuni.

A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel tutvustab 19. sajandi taluelu ja A.H. Tammsaare kultuuri- ja kirjanduspärandit. Muuseumis toimuvad mitmesugused sündmused: koolitunnid, noorte- ja perepäevad, teatrietendused, kinoseansid, näitused jpm. Vargamäel on tõelus ja väljamõeldis jäädavalt läbipõimunud.

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.

Piletihinnad

Täiskasvanule4 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär) 3 €
Perepilet8 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee