Üritused

25/07/2019 Etendus
PAIDE TEATER toob Vargamäel publiku ette mastaapse suvelavastuse „EESTI JUMALAD“ 

2019. aasta suvi algab juubelilaulupeoga, ent südasuve tõeline kõrghetk jõuab kätte 25. juulil, kui A. H. Tammsaare Muuseumis Vargamäel esietendub Paide Teatri vaatemänguline vabaõhulavastus „EESTI JUMALAD“. 

Paide Teatri noored mehed, näitlejannad Maarja Mitt ja Ilo-Ann Saarepera (Ugala) ning Eesti teatri ainus tõeline vürst Peeter Volkonski küsivad kaheteistkümnel juuli- ja augustikuu õhtul, mis maa see on, kus me elame? Laename Tammsaarelt mõtteid ning vaatame peeglisse. Sealt vaatab meile vastu… eestlane! Jah, just, seesama eestlane, kes laulupeol pisarsilmi mesilastest laulab ja pärast naabrilegi tere ei ütle. See, kellel on neli liisingut ja kaks kiirlaenu ja auto, milles neljarealisest Tartu maanteest unistada. See, kelle laps on PISA testides maailma parim. See, kelle rahvuskangelane siililt sõjatõdesid õpib. See, kes sünnipäeval Merevaiku Kirde saiale määrib ja Saku Originaali peale rüüpab. Ja see, kellel on autos kummikud ja seeneämber olemas isegi keset talve – sest mine sa tea, äkki on kuskil veel mõni hiline puravik peidus. 

„EESTI JUMALAD“ on Paide Teatri aplaus 101aastasele Eestile ja eestlasele, kes siin juba tuhandeid aastaid kive ja kartuleid on korjanud. „EESTI JUMALAD“ on vaatemänguline pilguheit peeglisse, kust vaatab vastu eestlane ühes oma jumalatega. 
Vargamäe veerel küsime just niisamuti nagu Põrgupõhja Jürka – KAS JA KUIDAS VÕIB EESTLANE ÕNDSAKS SAADA? 

Lavastus etendub Vargamäel 12 suveõhtul – säragu päike või sadagu pussnuge. Lavastuse aitab üles ehitada Haart Ehitus OÜ. 

Osades: Maarja Mitt, Peeter Volkonski, Ilo-Ann Saarepera (Ugala Teater), Joosep Uus (Paide Teater), Johannes Richard Sepping (Paide Teater), Ursel Tilk (Paide Teater)
Lavastaja: Jan Teevet (Paide Teater)
Kunstnik: Kairi Mändla 
Helikunstnikud: Kenn-Eerik Kannike (PAMT) ja Kirill Havanski (Paide Teater)

Lisaks nimetatutele teeb lavastuses kaasa veel suur hulk noori Paide Teatri stuudiost ning Viimsi Kooli teatritrupist EKSPERIMENT. 

PILETID
Piletimaailmas: https://goo.gl/eFN4RD
Piletilevis: https://goo.gl/ixnRpW
1. detsember – 31. mai 16€
1. juuni – 25. juuli 18€
26. juuli – 18. august 20€

ETENDUSED:
N. 25. juuli 19.00 esietendus
R. 26. juuli 19.00
L. 27. juuli 19.00 
P. 28. juuli 19.00

K. 31. juuli 19.00
N. 1. august 19.00 
R. 2. august 19.00
L. 3. august 19.00
P. 4. august 19.00

R. 16. august 19.00
L. 17. august 19.00
P. 18. august 19.00

Info Paide Teatri kodulehel: 

Poolteist tundi enne etenduse algust toimub huvilistele ringkäik muuseumis, kus tutvustatakse kirjanik A. H. Tammsaare sünnikodu ning räägitakse kirjaniku loomingust. Ringkäik kestab 1 h. Maksumus on 4 € täiskasvanud ja 3 € (üli)õpilane/pensionär. Info ja registreerimine muuseum@vargamae.ee, tel +372 5340 0637
Suveetenduste päevadel on nii enne kui pärast etendust avatud Kirna mõisakohviku teatrirestoran. 

Lavastuse suurtoetaja on HAART EHITUS OÜ
Paide Teatri meediapartner on Järva Teataja

Lavastust toetavad: Paide Linn, Paide Muusika- ja Teatrimaja, Eesti Kultuurkapital
Paide Muusika- ja Teatrimaja TOOLIKLUBI
26/01/2019 Üritus

Tammsaare rahvamatkal ühendatakse kultuur spordiga

„Kuule, Oskar, hakkame trenni tegema,“ teeb ettepaneku „Vargamäe kuningriigi“ etenduses sulane Ott Mäe perepojale Oskarile. Ott soovib korraldada jooksuvõistluse, aga Oskar ei saa aru, et mispärast peaks ta heast paremast jooksma hakkama. Talus on vaja tööd teha ja võiks parem korraldada niitmisvõistluse. Niitmine on aga sulasele Ottile vastuvõetamatu, sest see on töö ja tööd peab niikuinii tegema. Tema tahab teha midagi põnevamat, võistelda ning: „tõmmata muskuli pingule“.

See väike katkend etendusest annab mõista, kuidas suhtuti sporti ja liikumisse Tammsaare eluajal. Rammu katsuti, küll vägikaika vedamisel, küll ujumisvõistlusi pidades, aga liiguti ka lihtsalt selleks, et edasi jõuda. Tammsaare lapsepõlves asendas füüsiline töö jõusaali ning samuti polnud vaja lugeda 10000 sammu, sest autosid polnud ja kui oli soov kuhugi minna, siis selleks pidi tihti kasutama jalarammu. Ka Tammsaare tegi pikki jalutuskäike, nii oma lapsepõlves kui ka hilisemas elus – 20 km päevas kõndida polnud tema jaoks mingi vaev.

Seega, et Tammsaarel on omanimeline rahvamatk, mis tänavu toimub juba 39ndat korda, pole sugugi juhuslik. Sport ja liikumine on olnud alati tema elus. Nooruspõlves võttis Tammsaare osa talupoistega peetud võistlustest. Teda peeti osavaks laskjaks, kes suutis lasta isegi jooksvat jänest, samuti oli Tammsaare kiire ujuja. Hilisemas eas, kui tekkisid terviseprobleemid, jäid pikad jalutuskäigud teda endiselt saatma. Pikkadel jalutuskäikudel ühendas Tammsaare spordi ja kultuuri: jalutas ja samal ajal mõtiskles omakeskis või kaaslastega kirjandussündmuste ja ühiskonnaprobleemide üle.

Ilmselt jätkus arutlusteemasid Tammsaarel ka tema lapsepõlves, kui ta liikus oma kodust, Tammsaare-Põhja talust (Vargamäelt) Järva-Madisele. Järva-Madisele jõudmiseks võis minna läbi Kodru raba või siis hoopiski mööda teed. Just nagu liigutakse ka Tammsaare rahvamatkal. Tulles läbi Kodru raba, saavad matkalised osa vanast taliteest, mida kasutasid Tammsaare vanemad (ja „Tõe ja õiguse“ tegelased) talvel, jõudmaks Järva-Madise kirikusse. Tulles aga mööda teed, kohtutakse „Tõest ja õigusest“ tuntud paikadega: Kassiaru talu, Võlla talu, soosild.

Seega on rahvamatka teekond ka kirjanduslikult tähtis teekond. Samuti austatakse selle sündmusega Tammsaaret, sest matk toimub igal aastal jaanuari lõpus, mille paiku on ka kirjaniku sünnipäev. Vaadates ajas tagasi rahvamatka ajaloolisele kulgemisele, selgub, et idee matka korraldamiseks ulatub tagasi mitmekümne aasta taha, kui Laine Rannu ja Malle Pau koostasid kirjaniku juubeliaasta tähistamiseks kava. Suurejoonelise sündmuse korraldamiseks ei saadud aga kohe toetust ning läks mööda 10 aastat ja juba 1978ndal aastal hakati igaaastaselt korraldama Tammsaare rahvamatka, mis küll pidas vahepeal mõneaastase pausi, aga on jätkunud tänaseni.

Nii nagu ikka, saab ka sel aastal Tammsaare rahvamatk alguse Albu vallamaja juurest. Samuti on korraldajatel plaanis viia läbi nii rajal kui ka Vargamäel sportlikke ja kirjanduslikke mänge. Sel aastal on ka eriauhind. Tammsaare muuseumi poolt korraldatud mängus osalejate vahel loositakse välja kaks piletit 2019nda aasta suvelavastusele „Eesti jumalad“. Oled oodatud matkast osa võtma ning kirjandust ja sporti ühendama!

05/01/2019 Näitus
Näitusega "Igale ühele oma Tammsaare" avatakse Anton Hansen Tammsaare vähem tuntud pool. Paljud ei tea, et Tammsaare lemmikpill oli viiul, talle meeldis jahil käia ning ta õppis õigusteadust. Näitusel saab ülevaate sellest, kuidas Tammsaare elukäik, huvid, iseloom ja tugev töötahe on aidanud luua mitmetahulisi teoseid ja kujundanud kodanik Antonist kirjanik Tammsaare. Lisaks kirjaniku huvidega tutvumisele, on haaratud kõik meeled: kompimine, haistmine, maitsmine, kuulmine, nägemine.

Näitus on pühendatud Anton Hansen Tammsaare 140ndale sünniaastale ja jääb avatuks 2019. aasta veebruari lõpuni.


16/12/2018 Näitus
1. oktoobril avati Tammsaare muuseumis Vargamäel näitus „Vargamäe lapsed“, mis on mõeldud muuseumi kõige pisematele külalistele. Läbi mängulise tegevuse saab tutvuda „Tõest ja õigusest“ tuntud tegelaste, Vargamäe elu-oluga ja kirjanik Tammsaare perega. Mängulusti lisavad Vargamäe maastikku kujutav lapitekk ning põnevad tegelusraamatud. Sõpradeks saavad talunukud Indrek, Maret, Liisi ja Andres.
A.H Tammsaare muuseum

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.

Piletihinnad

Täiskasvanule4 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär) 3 €
Perepilet8 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee