8. september 2018

Euroopa muinsuskaitsepäev “Ma armastasin sakslast”

Septembris Eestis toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade teemaks on sel aastal Eesti kujunemislugu aegade algusest tänapäevani ja selle seosed Euroopa kultuuriruumiga. 

Tammsaare-Põhja talu oli kriitilist realismi viljelenud eesti kirjandusklassiku Anton Hansen Tammsaare sünnikodu ning ühtlasi tema tuntuima 5-osalise romaani „Tõde ja õigus“ üheks toimumispaigaks. „Tõde ja õigus“ käsitleb Eesti ühiskondlikke arenguid 19. sajandi lõpust kuni 1920. aastateni. Kirjanik ammutas ainest kodukandi taludest, inimestest ja karmist, ent kaunist maastikust. Romaanis kirjeldatud tegevuskohti võib pea üksüheselt maastikust ning kõrvalasuvatest taludest leida. 

“Ma armastasin sakslast” on Muinsuskaitseameti ja A. H. Tammsaare muuseum Vargamäel koostöös sündinud seminar-ekskursioon, kus uuritakse Eesti talurahva kujunemist kultuurrahvaks ja sakste rolli selle juures.

Päeva jooksul on võimalik kuulata loenguid, õppida ehitama roigasaeda ja osaleda ekskursioonil Tammsaare-Põhja ja Lõuna tallu, Järva Madise kirikusse, vallamajja ja Albu mõisa.

Sündmus on eelregistreerimisega, osalustasu on 5 eurot.
Registreerida saab lingil https://goo.gl/forms/p1Us2dMt0x0qTujZ2 või helistades Karen Klandorfile numbril 578 22 656.

*Päeva kava*:
Kell 11 algab loengupäev, kus Tammsaare muuseumi teadur Siiri Kvell tutvustab Eesti talurahva arenguteed läbi Tammsaare loomingu ning EVM teadusdirektor Heiki Pärdi räägib sellest, kuidas talupoeg kultuurseks kasvas ning milline roll sealjuures on olnud sakstel. Mõtiskleme kas üldse ja mil moel Eesti talupoeg armastas sakslast.

Kell 13 on võimalik omandada teadmisi roigasaia rajamise kohta ning näha, kuidas see töö käib. 

Kell 14 on pärast väikest hingetõmbehetke ja kohvikus keha kinnitamist toimub Tammsaare-Põhja talu ja Lõuna talu külastus ning Tammsaare teostest tuttavate paikade ekskursioon Järva-Madise kirikusse, vallamajja ja Albu mõisa. https://www.vargamae.ee/hea-teada/vaatamisvaarsused/

Päise foto: Gabriela Liivamägi

Sündmus kuulub Euroopa Kultuuripärandiaasta 2018 programmi: www.parandiaasta.ee.
A.H Tammsaare muuseum

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31.12 on muuseum suletud.
23.02, 23.12 kella 13ni, 22.06 kella 14ni

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee