12. september 2020

Ettekanne “Tammsaare koolitee”

2020. aastal 10.-13. septembrini toimuvate Muinsuskaitsepäevade peateema on haridus.

Tammsaare muuseum Vargamäel, Järva-Madise külaselts ja Järva-Madise kirik  KUTSUVAD OSALEMA:
kell 12 ettekanne Vargamäe muuseumis kirjanik Tammsaare kooliteest;
kell 14 vestlusring Järva-Madise wallamajas kihelkonna haridus- ja kultuurielu ajaloost, väljapanek;
kell 18 Järva-Madise kirikus on avatud väljapanek 17. sajandi ühe olulisema kirjamehe ja pastori Henrich Stahli elust Järva-Madisel ja tegevusest eesti vanema kirjakeele loomisel. Eksponeeritud on valik vanu palve- ja lauluraamatuid.

12. septembril kell 12 toimub Tammsaare muuseumis Vargamäel Muinsuskaitsepäevade raames ettekanne “Tammsaare koolitee”. Tammsaare elu ja loomingut mõjutasid koolid, kus ta õppis. Nii on näiteks Hugo Treffneri gümnaasiumis kogetu kirja pandud “Tõe ja õiguse” II osasse. Vaeses taluperes üles kasvanud Anton pidas hariduse omandamist väga tähtsaks ning jõudis viletsatest elutingimustest hoolimata ka Tartu Ülikooli, kus õppis õigusteadust. Milline oli kirjaniku koolitee? Missuguseid mõjutusi ta koges? Missugune oli koolikorraldus Tammsaare kooliajal? Räägime põnevatest seikadest ja sellest, mida noor Anton Hansen koolipõlves koges.

„Kool mõjus Indrekusse kui mürk: oled kord teda millegi pärast tarvitama hakanud, siis ei pääse temast enam, sest ihk tema järele aina kasvab.“ – “Tõde ja õigus” II


Euroopa Muinsuskaitsepäevadest

Öeldakse, et haridususk on oluline osa eestlaseks olemisest. Ja tõesti – pea igast suuremast paigast Eestis leiab mõne koolimaja, kokku sadu ja sadu hooneid üle terve Eesti. Kuigi paljud neist ei ole enam koolidena kasutuses, jutustavad need põnevaid lugusid õpetamise ja õppimise viisidest, kunagi seal koolipinki nühkinud lastest ja nende eludest, aga ka arhitektuuriloost. Neid lugusid räägivad meile samuti raamatukogud, rahvamajad ja teised kohaliku hariduselu keskmes olnud hooned ja paigad.  

Kuid haridus ei piirdu kitsalt kooliharidusega. Teadmiste, oskuste ja töövõtete põlvest põlve edasi andmine on samuti oluline osa haridusest sõna laiemas tähenduses. Kuigi pärandtehnoloogiaid on nüüd võimalik õppida ka ülikoolis, on terve hulk traditsioone ja oskusi, mida saabki omandada vaid otse ja kohapealse meistri käest.

Vaata lisaks:

https://muinsuskaitsepaevad.ee/
A.H Tammsaare muuseum

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31.12 on muuseum suletud.
23.02, 23.12 kella 13ni, 22.06 kella 14ni

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee