29. august 2020

Muuseumiöö “Öös on aega”

Muuseumiöö
29. august kell 18-23. Tasuta sissepääs!


Vargamäel tähistatakse aja kulgemist Tammsaare sünnipaiga olulistes kohtades: Vargamäe muuseumis (taluaeg), Järva-Madise kirikus (igavikuline aeg), Järva-Madise wallamajas (vene/nõukogude aeg) ja Albu mõisas (mõisaaeg). Igas kohas on tegevused, mis viivad külalised ajarännakule. Võimalus mängida nelja kohta ühendavat ajarännaku mängu.

Muuseumiöö programm:
Tammsaare muuseumis Vargamäel
viib aeg külastajad 19. sajandi II poole taluelu juurde ning kirjanik A.H. Tammsaare lapsepõlve. Programmi inspireerib romaan “Tõde ja õigus”. Ilusa ilmaga meisterdatakse päikesekella, mida tegi Indrek “Tões ja õiguses”. Külastajad saavad osa ajatsüklist talus, minnakse ajas tagasi keeleliselt ning ellu ärkavad “Tões ja õiguses” kirjapandud vanad sõnad. Avatud on fotonurk ajastu riietega.

Järva-Madise wallamaja viib külalised tagasi aega, kus Eestis oli vene võim. Maja, kus ees asub Tammsaare ausammas, on kandnud mitmeid olulisi funktsioone. Tsaarivalitsuse ajal oli seal majas kohtusaal, kus käis vallakohus. Nii mõnigi kirjaniku isa Peeter Hanseni ja naabrimees Jakob Sikenbergi tüliasi sai lahendatud selles hoones. Muuseumiööl on avatud ajastut tutvustav väljapanek ning näha saab vanu videoklippe.

Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis omale talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost, näha imelisi sajandite taguseid maalinguid, soovi korral maalida endale mälestuseks ajastu motiividega eseme ja lahendada mängulisi ülesandeid.


Järva-Madise kirik. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Kiriku torniga võrdles sulane Juss “Tões ja õiguses” laka redeli pikkust. Hoone sisemust on näha ka filmis “Tõde ja õigus”. Kirikus avatud näitus vanadest Piiblitest ja Lauluraamatutest. Tutvustatakse Järva-Peetri, Järva-Madise ja Kadrina koguduste õpetaja ning eesti vanema kirjakeele looja Heinrich Stahli elu, kirikut ja kirjakeele arengut läbi aja.

A.H Tammsaare muuseum
Järva-Madise kirik. Foto: Kaili Viljak
Järva-Madise wallamaja, kus ees on Tammsaare ausammas. Foto: Kadri Palta.
Foto: Kaili Viljak
Albu mõis. Foto: Kadri Palta

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.

Piletihinnad

Täiskasvanule 4 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  3 €
Perepilet 8 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee