Muuseumiöö
29. august kell 18-23. Tasuta sissepääs!
Vargamäel tähistatakse aja kulgemist Tammsaare sünnipaiga olulistes kohtades: Vargamäe muuseumis (taluaeg), Järva-Madise kirikus (igavikuline aeg), Järva-Madise wallamajas (vene/nõukogude aeg) ja Albu mõisas (mõisaaeg). Igas kohas on tegevused, mis viivad külalised ajarännakule. Võimalus mängida nelja kohta ühendavat ajarännaku mängu.
Muuseumiöö programm:
Tammsaare muuseumis Vargamäel saab tutvuda 19. sajandi II poole taluelu ja kirjanik A.H. Tammsaare sünnikoduga läbi „Tõe ja õiguse“ loo. Avatud on näitus „Asjad on tõepärasemad kui inimesed“ ning fotonurk ajastu riietega. Ilusa ilmaga meisterdame päikesekella. Kell 18-20.30 Tutvumine Anni talu lammaste Bruno, Lotte ja Utega muuseumi karjatalli ees. Kell 20.27 Muuseumi kuraator Siiri Kvelli päikeseloojangu ettekanne „Aeg ja „Tõde ja õigus“. Muuseumi karjatallis on avatud mängunurk pere pisematele.
Järva-Madise wallamaja viib külalised tagasi aega, kus Eestis oli vene võim. Maja, kus ees asub Tammsaare ausammas, on kandnud mitmeid olulisi funktsioone. Tsaarivalitsuse ajal oli seal majas kohtusaal, kus käis vallakohus. Nii mõnigi kirjaniku isa Peeter Hanseni ja naabrimees Jakob Sikenbergi tüliasi sai lahendatud selles hoones. Muuseumiööl on avatud ajastut tutvustav väljapanek. Osaleda saab kolhoosiaja elu teemalises vestlusringis. Õhtu lõppeb öökino filmiga “Ideaalmaastik”.
Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis omale talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost, näha imelisi sajandite taguseid maalinguid, soovi korral maalida endale mälestuseks ajastu motiividega eseme ja lahendada mängulisi ülesandeid.
Järva-Madise kirik. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Kiriku torniga võrdles sulane Juss “Tões ja õiguses” laka redeli pikkust. Hoone sisemust on näha ka filmis “Tõde ja õigus”. Kirikus ootab külastajat mõteterada, mis arutleb igavikulise ajatu aja üle.
