19. mai 2018

Muuseumiöö “Öös on pidu”: Sünd ja lapse ristsed.

„Tõe ja õiguse“ ja Tammsaare sünnipaiga radadel

Vargamäel tähistatakse muuseumiööl sündi – tänavu on kirjanik Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaasta ja Eesti Vabariigi 100. aastapäev ning sünd oli vanasti ja on tänapäevani üks olulisemaid sündmusi inimese elus. Sünd on pidu ja öös on pidu. Sellest pidupäevast võtavad osa ka Tammsaare sünnipaiga olulised vaatamisväärsused: Järva-Madise kirik ja Albu mõis.

Muuseumiöö programm:
Vargamäe muuseum:
Tammsaare “Tões ja õiguses” tähistati laste ristseid suurejooneliselt, tehti palju süüa ning kutsuti kokku külarahvas. Ka naabrimees Pearuga lepiti selleks ajaks ära. Nii nagu romaanis olid ka talurahval mitmesugused uskumused ja kombed, mida kindlasti pidi järgima, kui naine oli lapseootel ja kui laps oli sündinud. Kombekohaselt elati ka Tammsaare sünnitalus. Pärast sündi peeti katsikuid ja pärast katsikuid toimusid ristsed ja lapsele nime panek. Sünnipäevasid ei tähistatud, just nii nagu ei tähistanud Tammsaaregi enda sünnipäevasid ja seda ka hilisemas elus.
Vargamäel tuleb juttu kommetest, ennetest ja uskumustest, mis tagasid lapsele hea tuleviku ja samuti sellest, mida pidi vältima ja millel oli lapsele halb mõju. Tuleb juttu ka ristimisest ja nime panekust talurahva kommete kohaselt. Aega saab sisustada mängude mängimisega ja kommete läbitegemisega. Üheskoos maitseme varrutoitu ning mõtiskleme selle üle, milline oleks olnud sinu nimi, kui sa oleksid sündinud 140 aastat varem.

Järva-Madise kirik:
Järva-Madise kirik asub Tammsaare muuseumist u 6 km kaugusel. Tegemist on ühe väiksema ühelöövilise kirikuga Eestis. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Kirik kandis ka perekonnaseisuameti funktsiooni, omades raamatuid, kuhu kanti sisse inimese elu oluliseimad sündmused. Muuseumiööl on kirik avatud 18st-23ni, kirikuõpetaja Tiit Lastik näitab spetsiaalselt selleks päevaks väljatoodud ristimise ja kirikuraamatuid. Juttu tuleb ristimise ajaloost ja nime panekust.

Albu mõis:
Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis oma talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost ning näha imelisi sajanditetaguseid maalinguid.
Albu mõis on avatud enne muuseumiööd, kl 16-18. Kuna mõis on avatud enne muuseumiööd, siis on mõisas piletihind: 1 € sooduspilet, 2 € täispilet.

Lisainfo:
Järva-Madise kiriku juurest saab üle Kodru raba matkata Vargamäele. Raja pikkus on 5,2 km. Edasi-tagasi kõndides on jalutuskäigu pikkuseks u 10,4 km.

Lisaks on muuseumi ümber palju teisigi huvitavaid vaatamisväärsusi, nagu näiteks Tammsaare ausammas, Kassiaru talu. millest ülevaate saab siit: https://www.vargamae.ee/hea-teada/vaatamisvaarsused/.

Tule ja saa osa ühest põnevast ja harivast päevast!

A.H Tammsaare muuseum

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.
22.06 on avatud kella 14ni.

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee