21. mai 2022

Muuseumiöö “Öös on unistusi”

MÖÖ programm

Vargamäe muuseumis näeb, kuidas kirjaniku isa Peeter Hanseni (Andrese algkuju) unistus soost maad juurde saada on õnnestunud. Saab mõtiskleda, mis olid talupere unistused. Fotonurgas saab kehastuda taluinimeseks ning unistada, mis oleks siis, kui ise oleksid elanud siin talus. Vargamäe laste unistus oli kindlasti seotud mängimisega. Muuseumis on avatud Vargamäe laste mängutekk, kus seltsi pakuvad nukud Liisi, Andres, Indrek ja Maret. Mängida saab pehmete kirjanduslike tegelusraamatutega, moodustada tähepatjadest sõnu jne.

Aastanäitus “Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu”. Näitus räägib toidust kirjaniku teostes tuues esile Tammsaare tegelaste tunded ja sündmused, kus toidul on oma roll. Tammsaare on toidu kaudu kirjeldanud armunälga ja armastust, rõõmu ja kurbust, lootust ja lootusetust. Tugevalt joonistuvad välja vastandid ka varalise seisuse ning linnasakste ja talurahva toidulauas.


KÜLASTA KA TEISI KOHTI PIIRKONNAS:

Albu mõis

MÖÖ programm

Avatud kell 18-23. Kavas on muuseumiöö õhtukontsert Koeru muusikakooli Albu õpilaste esituses, küünlaümbrise disainimise töötuba, Estonia teatri kostüümidega fotonurk, jubelugude jutustamise tund, muusikateraapia ja mõisatuur. Avatud on mängunurk pere pisematele.

Avatud on Albu mõisa toiduait (18-22), kus on muuseumiöö ühel kellaajal kontsert-õhtusöök.

Püsiekspositsioon

Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis omale talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost, näha imelisi sajandite taguseid maalinguid. Just selle mõisa käest ostis kirjanik Anton Hansen Tammsaare isa Peeter Hansen oma talu.

Järva-Madise Wallamaja

Muuseumiöö päeval kell 15.00-19.00 on avatud taluturg Järva-Madise Wallamaja ees. Vaadata saab kunagist vallamaja ning Anton Hansen Tammsaare monumenti.

Järva-Madise kirik

Avatud kell 18-23. Järva-Madise kirik on üks väiksemaid ühelöövilisi kirikuid Eestis. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Järva-Madise kiriku torniga võrdles sulane Juss „Tões ja õiguses“ laka redeli pikkust, kiriku sisemust on näha ka „Tõe ja õiguse“ filmis.

 

A.H Tammsaare muuseum
Foto: Margus Kontus
Foto: Arnika Tegelmann
Albu mõis. Foto: Kadri Palta
Tammsaare ausammas Albu Wallamaja juures. Foto: Kadri Palta
Järva-Madise kirik. Foto: Kaili Viljak

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.
22.06 on avatud kella 14ni.

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee