18. mai 2019

Muuseumiöö “Öös on Vargamäe mustreid”

“Öös on Vargamäe mustreid”
Vargamäe muuseumiööl otsime “Tõe ja õiguse” mustreid – tähtsustades romaanis leiduvate kohtade, tööde ja tegevuste ning ajaloolisi ja kirjanduslikke mustreid. Viime programmi läbi koostöös Tammsaare sünnipaiga oluliste vaatamisväärsustega: Järva-Madise kiriku ja Albu vallamajaga. Muuseumiööl saab osa nii igapäevastest kui ka spetsiaalsete kunstiliste teostena loodud mustritest. Avatud on näitused, saab mängida muuseumiöö mustrimängu, süüa, kuulata rahvamuusikat. Üheskoos otsime „Tõe ja õiguse“ tõsielulisi vasteid ning põimime reaalsuse, romaaniloo ja tänapäeva üheks mustriks.
 
MUSTRIMÄNG
Oleme loonud spetsiaalselt muuseumiööks unikaalse mustrimängu, mis läbib muuseumit, Järva-Madise kirikut ja Albu vallamaja. Muuseumi mustrid peidavad ennast puidust esemete kaunistustes, rahvariietes, isegi palgist sein moodustab korduvuse. Mustrimäng avab Vargamäed ja selle lähipiirkonda uuest küljest. Nii on huvitav Vargamäe kanti tulla ka neil, kes on siin juba korduvalt käinud. Mängus osalenute vahel loosime välja kaks piletid suvelavastusele „Eesti jumalad“.
TÖÖMUSTRID
Töö on rutiin, mis oma kindlate tegevuste ja režiimiga, loob mustreid. Tähtsustamaks Andrese töötegemist ja kirjaniku isa vaeva uurime üheskoos kunstnik Mihkel Ilusaga kaevus leiduvaid mustreid. Tähtsustamaks ka naiste töid ja selles leiduvaid mustreid saab muuseumiööl ennast panna Krõõda rolli ehk tunnetada seda, mida pidi tegema kirjaniku ema Ann Hansen igapäevaselt. Külalised saavad end proovile panna kaelkookudega vett tassides.
TOIDU- JA MUUSIKAMUSTRID
Külalistele pakume ka kosutust ning otsime toidumustreid. Toit oli igapäevaselt üsna samasugune ning kordus päevast päeva. Uurime seda korduvust koos külalistega ning pakume maitseelamust – toidulaual on kört, leem ja rokk!
Muuseumiöö muusikamustreid loob kohalik kandlepunt Simmeldajad. Muuseumiööl on ka välja pandud Järva-Madise kihelkonna rahvarõivad – saame leida käsitöö mustreid.
 
JÄRVA-MADISE KIRIK
Tammsaare taludest u 6 km kaugusel asuv Järva-Madise kirik on pühitsetud pühale Matteusele. Tegemist on ühe väiksema ühelöövilise kirikuga Eestis. Kiriku kellade imeline kõla helises üle soo Vargamäele ja andis märku jumalateenistusest. Muuseumiööl on kirik avatud 18st-23ni, kirikuisa Tiit Lastik tutvustab kirikus peituvaid keskaegseid mustreid ja põnevaid seinamaale. Spetsiaalselt muuseumiööks on kirkus avatud Mihkel Ilusa maalide näitus „Vesi palgid veeretanud“, kus külaline saab tutvuda puidumustritega. Vargamäe muuseumiöö mustrimäng viib külalised ka kirikusse.
 
ALBU VALLAMAJA
Järva-Madise külaselts
Nagu nii mõnes teiseski vallamajas, on olnud ka Albu vallamajas kohtusaal, kus Peeter (romaanis Andres) ja Jakob (romaanis Pearu) vallakohtule ütlusi andsid. Naabrid olid agaramad kohtuskäijad kui nende kirjanduslikud teisikud Vargamäel, olgu põhjuseks piirikraavid, aiad või karjateed. Muuseumiööl on Albu vallamajas välja pandud näitus maja ajaloost. Koostöös Järva-Madise külaseltsi eestvedajatega otsitakse näituselt ajaloomustreid. Mis tegevused ja toimingud on olnud läbi ajaloo korduvad? Vallamaja on spetsiaalselt muuseumiööl avatud ning seal viiakse samuti läbi muuseumiöö mängu. Albu vallamaja ees asub ka Tammsaare ausammas. Järva-Madise külaseltsi eestvedamisel on avatud taluturg.
A.H Tammsaare muuseum
Fotograaf: Kadri Palta
Järva-Madise wallamaja, kus ees on Tammsaare ausammas. Foto: Kadri Palta.

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.
22.06 on avatud kella 14ni.

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee