Üritused

01/12/2017 Töötuba

Jõulud Vargamäel programm sisaldab - 

Vanaaja jõulukombed ja -mängud. Keda ootasid jõulupühade ajal talulapsed? Kuidas käib kingsepa silma peast välja löömise mäng? Tutvustame, kuidas vanasti jõule tähistati, millised olid jõulukombed ning milliseid mänge mängiti.
Vanarahva toit ja käsitöö. Juttu tuleb vanarahva igapäeva toidulauast, mida pandi lauale jõulupühade ajal, millised olid jõulupühade ettevalmistused köögis. Valmistame taluköögis leidunud ainetest süüa ning teeme käsitööd..
Jõulumüstika. Miks tuleb keskööl minna ristteele ja kuulata hääli? Mida sai ennustada pastlaga? Tutvume vanarahva maagiliste tavadega ning ennustame uut aastat.
Jõulumenüü. Koostöös Toidutuba OÜga oleme koostanud jõuluhõngulise menüü, mis aitavad luua sobiva atmosfääri läbiviidud programmi juurde. Palun tehke grupile sobilik valik viie erineva toidu hulgast ning andke oma soovist teada vähemalt nädal enne muuseumisse tulekut. Söögid valmistatakse ettetellimisel ning tuuakse teile sobival ajal muuseumisse.
  • Menüü 1. Hautatud sealiha, hernepuder, stuuvitud aedviljad
  • Menüü 2. Klassikaline seapraad, keedukartul, magus-hapu kapsas, küüslaugune kaste praeleemest
  • Menüü 3. Ahjus küpsetatud krõbe kanakints, läätsehautis, toorsalat, koorene soust
  • Menüü 4. Läätsekotletid, ahjus küpsetatud mesised juurviljad, koorene soust (V)
  • Menüü 5. Verivorstid, ürdised kartulisektorid, koorene soust, marineeritud kõrvitsasalat, pohlamoos
  • Magus: Kergelt vürtsine porgandikook
  • Maitsevesi, morss, leib
Koostöös muuseumiga on teil võimalus toetada MTÜ Naerata Ometi projekti „Jõulud haiglas“ ning saata läbi muuseumi oma tervitused koos jõuluprogrammis valminud käsitööesemetega haigetele lastele.

Programm kestab 2,5 tundi. Grupi suurus on minimaalselt 25 inimest. Programmi maksumus 17 € õpilane / 20 € täiskasvanud

Info ja broneerimine: muuseum@vargamae.ee või +372 53403461

*Väga halva ilma korral on muuseumil õigus hobusega saani- või vankrisõit ära jätta.
Näitus
1. märtsist on avatud muuseumi karjatallis näitus "Tammsaare muusad", mis räägib kirjanikku inspireerinud naistest. 
Anton Hansen Tammsaare (1878-1940) elas kahel sajandil ning tajus naise rolli muutumist ja eneseteostusvõimaluste laienemist sel ajaperioodil. Tammsaare on oma teostes loonud erinevaid naiskaraktereid, saades inspiratsiooni elust. Lapsena nägi ta ema ja õdede iseloomu ja eluolu, ülikooliajal tutvus mitmete inspireerivate naistega, Koitjärvel venna juures elades kohtas naabertalu peretütart Madlena Ploompuud, Tallinnas tutvus tulevase abikaasa Käthega ning ta oli võimalus üles kasvatada tütar Riita.
Näitus jääb avatuks 2017. aasta lõpuni.

Kirjaniku mälestuspäeval vestlesid näitleja Harry Kõrvits ja ajakirjanik Birgit Itse romaani "Tõe ja õiguse" erinevate karakterite üle. Harry Kõrvits on eesti näitleja ja muusik. 1975. aastal mängis nimiosa filmis "Indrek", mis põhineb "Tõe ja õiguse" II osal. Birgit Itse on Järva Teataja ajakirjanik ning endine A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel programmijuht.

Toetab: Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp
Pärast romaani “Tõde ja õigus” I osa ilmumist 1926. aastal käis Tammsaare-maile palju uudistajaid. Ametlikult avati muuseum kirjaniku venna August Hanseni ehitatud elumaja II korrusel 30. jaanuaril 1958. aastal. Sellel suvel sai elumaja välisfassaad renoveeritud ning taastatud hoone esialgne välimus. Tööde käigus vahetati voodrilauad, hoone soojustati, renoveeriti aknad ja uksed, paigaldati uus vihmaveesüsteem, parandati puitlaastkatus ning korrastati elumaja ära vajunud veranda. Renoveermistööde käigus selgus ka, et osaliselt oli säilinud elumaja originaalvooder. See puhastati ning paigaldati tagasi.
Renoveerimistöid toetas PRIA Leader tegevusgrupp ja Kultuuriministeerium.
Projekti nimetus: Muuseumihoone soojustamine
Projekti maksumus: 45 668,66 € + km

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31. detsembril on muuseum suletud.

Piletihinnad

Täiskasvanule4 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär) 3 €
Perepilet8 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Albu vald Järvamaa 73416 
+372 5340 3461
+372 3859 020 
muuseum[ät]vargamae.ee