Üritused

20/05/2018 Üritus
Suvisted on suve vastuvõtmise pühad. Karjasele tähendasid suvisted vaba päeva või vähemalt vaba hommikupooliku saamist. Põllunduses tähendas see külvitööde lõpetamist ning lühikest hingetõmbamisaega enne heinateo algust. Koduste tööde ja talituste seas on tähtsaimaks üldine elamukorrastus: erilise hoolega pestakse põrandaid, puhtaks pühitakse õu ning jalgrajadki. Kõik need ettevalmistused peavad kaskede toomise ajaks tehtud olema. Suvistekombestiku pearõhk kaldub noorte ühistele kooskäimistele, lembetunnete avaldamisele ja meelelahutustele (folkloore.ee/erk)

20. mail 2018 kell 16:00 tähistame meiegi Vargamäel, Järvamaa kultuurihiie kiigeplatsil suvistepühi. Tutvustame suvistega seotud traditsioonilisi tegevusi ning muusikalise etteaste teevad kohalikud Järvamaa folkloorikollektiivid.
 
Tule naudi head muusikat, lõbusaid tegevusi on nii suurtele kui väikestele. Kaasa võta piknikukorv.
19/05/2018 Üritus
„Tõe ja õiguse“ ja Tammsaare sünnipaiga radadel

Vargamäel tähistatakse muuseumiööl sündi – tänavu on kirjanik Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaasta ja Eesti Vabariigi 100. aastapäev ning sünd oli vanasti ja on tänapäevani üks olulisemaid sündmusi inimese elus. Sünd on pidu ja öös on pidu. Sellest pidupäevast võtavad osa ka Tammsaare sünnipaiga olulised vaatamisväärsused: Järva-Madise kirik ja Albu mõis.

Muuseumiöö programm:
Vargamäe muuseum:
Tammsaare "Tões ja õiguses" tähistati laste ristseid suurejooneliselt, tehti palju süüa ning kutsuti kokku külarahvas. Ka naabrimees Pearuga lepiti selleks ajaks ära. Nii nagu romaanis olid ka talurahval mitmesugused uskumused ja kombed, mida kindlasti pidi järgima, kui naine oli lapseootel ja kui laps oli sündinud. Kombekohaselt elati ka Tammsaare sünnitalus. Pärast sündi peeti katsikuid ja pärast katsikuid toimusid ristsed ja lapsele nime panek. Sünnipäevasid ei tähistatud, just nii nagu ei tähistanud Tammsaaregi enda sünnipäevasid ja seda ka hilisemas elus.
Vargamäel tuleb juttu kommetest, ennetest ja uskumustest, mis tagasid lapsele hea tuleviku ja samuti sellest, mida pidi vältima ja millel oli lapsele halb mõju. Tuleb juttu ka ristimisest ja nime panekust talurahva kommete kohaselt. Aega saab sisustada mängude mängimisega ja kommete läbitegemisega. Üheskoos maitseme varrutoitu ning mõtiskleme selle üle, milline oleks olnud sinu nimi, kui sa oleksid sündinud 140 aastat varem.

Järva-Madise kirik:
Järva-Madise kirik asub Tammsaare muuseumist u 6 km kaugusel. Tegemist on ühe väiksema ühelöövilise kirikuga Eestis. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Kirik kandis ka perekonnaseisuameti funktsiooni, omades raamatuid, kuhu kanti sisse inimese elu oluliseimad sündmused. Muuseumiööl on kirik avatud 18st-23ni, kirikuõpetaja Tiit Lastik näitab spetsiaalselt selleks päevaks väljatoodud ristimise ja kirikuraamatuid. Juttu tuleb ristimise ajaloost ja nime panekust.

Albu mõis:
Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis oma talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost ning näha imelisi sajanditetaguseid maalinguid.
Albu mõis on avatud enne muuseumiööd, kl 16-18. Kuna mõis on avatud enne muuseumiööd, siis on mõisas piletihind: 1 € sooduspilet, 2 € täispilet.

Lisainfo:
Järva-Madise kiriku juurest saab üle Kodru raba matkata Vargamäele. Raja pikkus on 5,2 km. Edasi-tagasi kõndides on jalutuskäigu pikkuseks u 10,4 km.

Lisaks on muuseumi ümber palju teisigi huvitavaid vaatamisväärsusi, nagu näiteks Tammsaare ausammas, Kassiaru talu. millest ülevaate saab siit: https://www.vargamae.ee/hea-teada/vaatamisvaarsused/.

Tule ja saa osa ühest põnevast ja harivast päevast!

02/03/2018 Näitus
Näitusega "Igale ühele oma Tammsaare" avatakse Anton Hansen Tammsaare vähem tuntud pool. Paljud ei tea, et Tammsaare lemmikpill oli viiul, talle meeldis jahil käia ning ta õppis õigusteadust. Näitusel saab ülevaate sellest, kuidas Tammsaare elukäik, huvid, iseloom ja tugev töötahe on aidanud luua mitmetahulisi teoseid ja kujundanud kodanik Antonist kirjanik Tammsaare. Lisaks kirjaniku huvidega tutvumisele, on haaratud kõik meeled: kompimine, haistmine, maitsmine, kuulmine, nägemine.

Näitus on pühendatud Anton Hansen Tammsaare 140ndale sünniaastale ja jääb avatuks 2018. aasta lõpuni.


30/01/2018 New Event Type Name
30. jaanuaril 1878 sündis Tammsaare-Põhja tallu neljanda pojana tulevane kirjanik Anton Hansen Tammsaare.

2018. aastal tähistavad Tammsaare muuseum Vargamäel ja Tallinna Kirjanduskeskus Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaastapäeva. Lisaks tähistavad ka mõlemad muuseumid juubelit - Vargamäe muuseum 60 ja Tallinna Kirjanduskeskuse A.H. Tammsaare muuseum 40. Sündmuste tähistamiseks korraldatakse mitmesuguseid üritusi.

Kultuurikava üritustest Vargamäel

  • 27. jaanuar. 38. Tammsaare rahvamatk marsruudil Järva-Madise vallamaja juurest Vargamäele. Peakorraldaja Malle Lomp.
  • 02. veebruar. 15. võistulugemine "Hansenist Tammsaareni" Albu mõisas. Peakorraldaja Enda Trubok. Loe edasi...
  • 1. märts. Tammsaare 140. Näituse "Igaühele oma Tammsaare" avamine.
  • 21. aprill. Seminar "Kultuur ja maastik"
  • 19. mai. Muuseumiöö "Öös on pidu". Laste varrude ehk ristsete tähistamine.
  • 20. mai. Järvamaa folklooripidu "Suvisted Veteperes". Eestvedaja Kaja Kraav.
  • 25. mai. Järvamaa laulu- ja tantsupeo tule süütamine Vargamäe Kultuurihiies.
  • 3.-4., 9.-11., 16.-18., 24.-25. august. Ugala teatri etendus "Kõrboja perenaine". Poolteist tundi enne etenduse algust on ringkäik, mis tutvustab muuseumit ning "Tõe ja õiguse" ja "Kõrboja peremehe" saamislugu. Loe edasi...
  • 1.-21. detsember. Jõuluprogramm "Jõulud Vargamäel". Jõulude tähistamine vanarahva kommete kohaselt. Kohaldatav erinevatele vanusegruppidele ja seltskondadele. Ettetellimisel.
  • 16. detsember. Perepäev "Jõulud Vargamäel".
* Kava on veel täiendamisel.

Täname koostöö eest: ERR, Coop Eesti Keskühistu, Rahva Raamat, Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts, Tallinna Kirjanduskeskus.

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31. detsembril on muuseum suletud.

Piletihinnad

Täiskasvanule4 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär) 3 €
Perepilet8 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Albu vald Järvamaa 73416 
+372 5340 3461
+372 3859 020 
muuseum[ät]vargamae.ee