Üritused

27. august 2022 Üritus
Jüripäeval möödub 150 aastat Hansenite saabumisest Tammsaare-Põhja tallu. Selle puhul korraldame ainulaadse bussireisi, mis viib kirjaniku vanemate sünnikodudesse. Tutvume paikadega, kust kohast tulid Krõõda ja Andrese algkujud Tammsaare-Põhja tallu, kirjanduslikule Vargamäele.

„Tõe ja õiguse“ alguses küsib Krõõt Andreselt, miks just see paik sai valitud elamiseks. Kirjaniku isa Peeter Hansen ei olnud oma peres pärija ja seega tuli tal leida elamiseks teine koht. Kuna Albu kandis olid Peetril sugulased, siis teadis mees tulla Tammsaare-Põhja tallu elama. Siin nägid kirjaniku isa Peeter ja ema Ann palju vaeva nii nagu romaanis Krõõt ja Andres.

Kirjaniku vanemad tulid oma uude kodusse küll kaks päeva, aga kuna liikumisvahendid on muutunud, siis saab Suure-Jaani kandis ära käia ja ka piirkonnaga tutvuda ühe päevaga. Bussireis toimub 27. augustil kell 9-19.30. Sõit saab alguse Järva-Madiselt ning liigub läbi Paide Suure-Jaani. Külastame Suure-Jaanit, Mart Saare muuseumit, Hüpassaaret, Jüriõuet ja Kolgioja. Kui aega jääb, siis teeme pisikese matka Hüpassaare rabas.

Vaid ühe korra toimuvale ainulaadsele bussireisile kirjapanekuks anna endast märku e-mailile: muuseum@vargamae.ee. Osalustasu on kõigest 5 €, sellele lisandub toitlustamine.

Pilt: Silvi Väljali illustratsioon "Tõde ja õigus" I osa

Marsruut:
Vargamäe-Järva-Madise-Kaalepi-Roosna-Alliku-Paide-Türi-Suure-Jaani
5. juuni 2022 Üritus
Suvisted on suve vastuvõtmise pühad. Karjasele tähendasid suvisted vaba päeva või vähemalt vaba hommikupooliku saamist. Põllunduses tähendas see külvitööde lõpetamist ning lühikest hingetõmbamisaega enne heinateo algust. Koduste tööde ja talituste seas on tähtsaimaks üldine elamukorrastus: erilise hoolega pestakse põrandaid, puhtaks pühitakse õu ning jalgrajadki. Kõik need ettevalmistused peavad kaskede toomise ajaks tehtud olema. Suvistekombestiku pearõhk kaldub noorte ühistele kooskäimistele, lembetunnete avaldamisele ja meelelahutustele (folkloore.ee/erk)

5. juunil kell 15 tähistame meiegi Vargamäel suvistepühi. Olenevalt ilmast kas rehealuses või kiigeplatsil.
Külalisesinejaks: DUO TUUS
Külakostiks too väike etteaste oma repertuaarist. Tore, kui saad ka teisi peolisi tegevusse kaasata.
Kaasa võta piknikukorv.

Eestvedaja: Kaja Kraav.
21. mai 2022 Üritus

MÖÖ programm

Vargamäe muuseumis näeb, kuidas kirjaniku isa Peeter Hanseni (Andrese algkuju) unistus soost maad juurde saada on õnnestunud. Saab mõtiskleda, mis olid talupere unistused. Fotonurgas saab kehastuda taluinimeseks ning unistada, mis oleks siis, kui ise oleksid elanud siin talus. Vargamäe laste unistus oli kindlasti seotud mängimisega. Muuseumis on avatud Vargamäe laste mängutekk, kus seltsi pakuvad nukud Liisi, Andres, Indrek ja Maret. Mängida saab pehmete kirjanduslike tegelusraamatutega, moodustada tähepatjadest sõnu jne.

Aastanäitus "Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu". Näitus räägib toidust kirjaniku teostes tuues esile Tammsaare tegelaste tunded ja sündmused, kus toidul on oma roll. Tammsaare on toidu kaudu kirjeldanud armunälga ja armastust, rõõmu ja kurbust, lootust ja lootusetust. Tugevalt joonistuvad välja vastandid ka varalise seisuse ning linnasakste ja talurahva toidulauas.


KÜLASTA KA TEISI KOHTI PIIRKONNAS:

Albu mõis

MÖÖ programm

Avatud kell 18-23. Kavas on muuseumiöö õhtukontsert Koeru muusikakooli Albu õpilaste esituses, küünlaümbrise disainimise töötuba, Estonia teatri kostüümidega fotonurk, jubelugude jutustamise tund, muusikateraapia ja mõisatuur. Avatud on mängunurk pere pisematele.

Avatud on Albu mõisa toiduait (18-22), kus on muuseumiöö ühel kellaajal kontsert-õhtusöök.

Püsiekspositsioon

Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis omale talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost, näha imelisi sajandite taguseid maalinguid. Just selle mõisa käest ostis kirjanik Anton Hansen Tammsaare isa Peeter Hansen oma talu.

Järva-Madise Wallamaja

Muuseumiöö päeval kell 15.00-19.00 on avatud taluturg Järva-Madise Wallamaja ees. Vaadata saab kunagist vallamaja ning Anton Hansen Tammsaare monumenti.

Järva-Madise kirik

Avatud kell 18-23. Järva-Madise kirik on üks väiksemaid ühelöövilisi kirikuid Eestis. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Järva-Madise kiriku torniga võrdles sulane Juss „Tões ja õiguses“ laka redeli pikkust, kiriku sisemust on näha ka „Tõe ja õiguse“ filmis.

 

27. märts 2022 Näitus
Aastanäitus „Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu“
Näitus räägib toidust kirjaniku teostes tuues esile Tammsaare tegelaste tunded ja sündmused, kus toidul on oma roll. Tammsaare on toidu kaudu kirjeldanud armunälga ja armastust, rõõmu ja kurbust, lootust ja lootusetust. Tugevalt joonistuvad välja vastandid ka varalise seisuse ning linnasakste ja talurahva toidulauas.

Koos oma tegelastega kannatab Tammsaare närivat nälga, aga katab ka rikkalikult roogi täis kuhjatud pidulaudu. Tema tegelased käivad einestamas kõrtsides, söögimajades ja kohvikutes. Kõrtsis armastasid käia Andres ja Pearu. Söök oli teisejärguline, peamiselt oli tegemist vaba aja veetmise kohtaga.

Näitus jääb avatuks 26. veebruarini 2023.

Osale näituse kuraatorituuridel:
4.06, 2.07, 6.08 kell 13. Suvekuudel pakume suurepärast võimalust ühendada muuseumikülastus kuraatorituuriga ja pidada muuseumis koos perega ja sõpradega pikniku. Osalemine muuseumi piletiga + eraldi hind piknikutoidu eest. Eelregistreerimine!

Töötoad
Kirjapanek muuseum[at]vargamae.ee.
23.04 kl 12-15 Meelelahutuslik kogu pere programm koostöös Eesti Tervisemuuseumiga. Teadusteatri stiilis töötuba lastele "Seedimise keemia", Vargamäe muuseumi programm "Tammsaare toidulaud ja tervis". Kohtuvad kirjandus, toit ja tervis. Osalemine muuseumi piletiga (5 € / 4 €).

8.10 Praktiline töötuba "Hapukapsa valmistamine ja tutvumine vanade kapsavalmistamise vahenditega". Piirkonna üks parimaid hapukapsameistreid Tiia Kontus tuleb muuseumisse.

Näituse juurde on muuseum loonud programmid ja tegevused. Lastele räägitakse talupere toidust ja eluolust Tammsaare-Põhja talus, gümnaasiumiastmega analüüsitakse „Tõe ja õiguse" toiduteemalist poolt. Täiskasvanud saavad osaleda meelelahutuslikus ja teadmisi avardavas muuseumimängus. Põnevaid tegevusi leiab igale maitsele.

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.
22.06 on avatud kella 14ni.

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee