Üritused

8. juuni 2024 Töötuba
Vargamäe muuseum ja Albu mõis pakuvad uut haridusprogrammi vähese eesti keele oskusega täiskasvanutele

A. H. Tammsaare muuseum Vargamäel ja Albu mõis kutsuvad osalema haridusprogrammis, mis on mõeldud vähese eesti keele oskusega täiskasvanutele. Programm viiakse läbi lihtsas eesti keeles, osalejad saavad kuulata, lugeda, kirjutada ja vestelda. Üksteist korda ja korra kuus toimuva programmi eesmärk on tutvuda kirjanik Anton Hansen Tammaare sünnikodus ja Albu mõisas eesti kirjanduse, kultuuri ja ajalooga. Esimene õppekäik toimub 20. aprillil ning kestab 10.30st 15ni.

Programmi üheks osaks on muuseumi- ja mõisatuur, kus saadakse teada mõlema paiga olulisusest ja seosest. Sellele järgnevad töölehtede lahendamine, kaasavad tegevused ja käsitöö tegemine. „Mul on väga hea meel, et koostöös Albu mõisaga on meil võimalik lõimumisprogrammis osalejatele tutvustada Kesk-Eesti kultuuriväärtuslikke paiku pakkudes tutvumiseks nii 19. sajandi talu- kui mõisaelu. Samuti toome läbi „Tõe ja õiguse“ protopaiga eesti kirjanduse osalejatele lähemale.“ sõnab muuseumi juhataja Reelika Räim. Programmis osalejaid julgustatakse läbi lihtsate tegevuste omavahel suhtlema, innustades jätkama keeleõpet.

Õppekäigule saab registreerida läbi Integratsiooni SA iseteeninduse: https://iseteenindus.integratsioon.ee/login . Programmis osalemine on tasuta. Kahe külaskäigu vahele jääb väike paus kaasa võetud toidu söömiseks.

Korraldame haridusprogramme Euroopa Sotsiaalfond+ toetusest rahastatava projekti nr 2021-2027.4.07.23-0006 „Eesti keele õpet toetavad tegevused ja kodanikuõpe“ raames. Programm algab 20. aprillil 2024 ja kestab järgmise aasta alguseni.

Toimumise kuupäevad: 20. aprill, 11. mai, 8. juuni, 13. juuli, 17. august, 21. september, 19. oktoober, 16. november, 14. detsember 2024. 11. jaanuar, 22. veebruar 2025.
30. jaanuar 2024 Üritus

100 aastat soode kuivendamist Vargamäel

Näituse teema tuli muuseumi külastajatelt. „Külastajad otsivad kirjandusliku Vargamäe jälgi – kus on kraavid, kus on kiriku torn, kuhu jäi lehm kinni,“ sõnab näituse kuraator Siiri Kvell. „Maastiku kujundamisel on „Tões ja õiguses“ oluline koht. Saame osa inimese võitlusest maaga, Vargamäe Andrese unistustest. Näitusel vaatleme romaani esimest ja viimast osa. Uurime, kuidas läheb romaanielu kokku päriseluga,“ ütleb Kvell.

...........................................................................................................................
„Siia võib uppuda,“ hüüab Krõõt romaani „Tõde ja Õigus“ I osas, kui nad Andresega Vargamäele teel on ja on jõudnud Soosillale. Tänapäevase kruusakattega tee asemel oli see, muust soost veidi tahedam koht tugevdatud roigaste, kaigaste, kändude jms käepärasega.
Kuigi kevad oli aeg, kus toimus peamine liikumine talude ja talukohtade vahel, oli see ka aeg, kus soode vahel liikumine oli kõige keerulisem. Lumesulavesi muutis tihti niigi kesised teed ligipääsmatuks.

Näiteks Simisalu talule ja sealt edasi asuvatele taludele oli eriti keeruline ligi pääseda, tuli ületada Jägala jõgi, talu vankrid jäeti teisele poole jõge, kuna vankriga jõge läbida ei saanud. Lihtsam oligi liikuda talvel kui sood olid külmunud ja kandsid hobust ja rege.

Tammsaare väljamägi ehk kirjanduslik Vargamäe on samuti soosaar. See, et ümbritsevates soodes ja rabades liikuda matkaradu sh laudteid pidi, on viimase poole sajandi jooksul toimunud arengute tulemus. Kirjanik Anton Hansen Tammsaare vanematel olid lauad vankris kaasas, et pehmematest kohtadest läbi saada. Vaid talvel sai lähimasse külla – Järva-Madisele, kus asus kirik, kõrts ja vallamaja, sõita üle Kodru raba talitee. Suvel tuli ikka mööda vesist teed pidi minna, sest Kodru raba lõunaosaski oli paar talukohta, lisaks kirikumõisa karjamaa.


Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31.12 on muuseum suletud.
23.02, 23.12 kella 13ni, 22.06 kella 14ni

Piletihinnad

Täiskasvanule 6 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  5 €
Perepilet 12 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee