Üritused

29. jaanuar 2024 Üritus

29. jaanuarist – 3. veebruarini 2024 peetakse kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünnipaigas eesti kirjanduse pidunädalat.
www.kirjanduspidu.ee

Kava täieneb!

𝐊𝐀𝐕𝐀

𝐄𝐬𝐦𝐚𝐬𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 29.01
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.

𝐓𝐞𝐢𝐬𝐢𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 30.01
Eesti kirjanduse päev, Eesti lipupäev
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.
Vargamäe muuseumis A. H. Tammsaare 146. sünniaastapäeva tähistamine ja aastanäituse avamine.

𝐊𝐨𝐥𝐦𝐚𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 31.01
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.

𝐍𝐞𝐥𝐣𝐚𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 1.02
Pidunädala konverents Koeru kultuurimajas (eelregistreerimine).
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.

𝐑𝐞𝐞𝐝𝐞, 2.02
21. Hansenist Tammsaareni võistulugemine Albu mõisas.
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.
Pidunädala sündmus Esna Galeriis.

𝐋𝐚𝐮𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 3.02
Kell 11 44. Tammsaare rahvamatk
Kell 12 Kirjanduslik oaas Albu rahvamajas. Vestlused kirjanikega, muusikalised esinemised, raamatulaat ja kohvik.

1. detsember 2023 Näitus
1. detsembrist on Vargamäe muuseumi karjatalli seinu kaunistamas rahvusvaheline illustratsiooninäitus „Libarebane. Rebase võlu“. Näituse pildid on rännanud üle maailma ning neid on rohkem. Vargamäel eksponeerimiseks olevate muinasjutuliste ja eripalgeliste piltide autoriteks on tunnustatud kunstnikud üle Eestist: Jüri Mildeberg, Tiina Mariam Reinsalu, Piret Niinepuu-Kiik, Anne Linnamägi, Katrin Ehrlich, Kadri Ilves, Urmas Viik, Viive Noor, Kadi Kurema, Lucija Mrzljak, Maarja Vannas-Raid. Kokku 24 illustratsiooni. 

"Hiinas ja Jaapanis pole inimest, kes ei teaks midagi libarebastest. See vaimolend on nende kultuuride lahutamatu osa sama kindlalt, kui haldjad on seda Euroopa kultuuris. Armastatud ja kardetud, kuri ja hea, võrgutav ja kättemaksuhimuline, armastav ja kaitsev, truu ja reeturlik, kiuslik ja õilis, eluaastaid tuhat ja üle selle. Kujumuutev vaimolend, kel võime ilmutada end meile jumalikult hurmava neiu, peenelt haritud õpetlase või tavalise metsarebase näol. Ta võib inimesest elumahlad välja imeda, heita ta surmasuhu ja minna siis uut ohvrit otsima. Võib aga saada ka ustavaks ja heaks vaimuks, kes kaitseb kurjade inimeste eest, pakub taevalikke rõõme ja vaimu tiivustavat vestlust. Taevarebasel on üheksa saba ja talle on kättesaadavad maailma sügavaimad saladused, mis peituvad meheliku ja naiseliku alge vaheldumises. Euroopas on libarebane siiski kaunis tundmatu nähtus ja kuulub enam haritud inimeste maailma. Teda ei tohi mingil juhul samastada meie libahundiga. Kuidas seda jumalikku olendit näevad, mõistavad ja tunnetavad inimesed väljaspool idamaist kultuuriruumi, milline tundub ta läänlase pilgu läbi nähtuna, seda püüabki meie näitus kajastada. Iga kunstnik näeb niigi kõiki maailma nähtusi veidi isemoodi, siin aga tuleb mängu ka kultuuride erinevus. Võib-olla vaataksid hiinlased ja jaapanlased neid pilte muigega, aga loodame, et see on heatahtlik muie." – Viive Noor, kuraator.


7. november 2023 Näitus

Aastanäitus "Tammsaare reisid ja reietused"

30. jaanuaril avati Tammsaare muuseumis Vargamäel põneva erilahendusega näitus, mis tutvustab kaheksat paika, kus kirjanik Anton Hansen Tammsaare on viibinud, avades sellega kirjaniku hingeelu ja tutvustades loomingu valmimise tausta. Näituse kujunduse tegi Identity OÜ.


Mida näeb kirjanik, kui ta kuskile esimest korda satub? Mida peab ta oluliseks siis, kui viibib seal pikemat aega? Kirjanik Anton Hansen-Tammsaare elas lühemat või pikemat aega paljudes paikades üle Eesti, lisaks käis suvitusreisidel. Paljud nendest paikadest on jäädvustatud tema loomingus, võimaldades lugejatel minna paikadesse ajal, mil tema seal viibis, näha silme ees seda, mida märkas ja koges kirjanik. Samas, nagu ta ise on öelnud, päris üks-ühele kõike siiski võtta ei maksa, sest kuigi tema looming on inspireeritud elust, on see siiski kirjandus. 

Näituse pealkiri on laenatud Mauruse kooli usuõpetaja heietustest Tammsaare romaani „Tõde ja õigus“  II osas: 

„Ja nüüd teeme algust Pauluse reisidega. Reis – reisid , reis – reied…. Reisima tähendaks siis reisi liigutama, mis tähendab käima, kõndima. Eks ole. Jalg – jalutama, reis – reisima. Aga ehk oleks parem: reis – reietama. Pauluse reietused.“

Paljud Tammsaare kaasaegsed kirjanikud ja kunstnikud olid suured reisisellid, näiteks Vilde, Tuglas, Gailit. Tammsaare nende hulka ei kuulunud, ta käis Eestist kaugemal ainult ühe korra Kaukaasias Musta mere ääres, kus ta oma tuberkuloosihaigust ravis. Reisimuljeid jagab ta mitmes reisikirjas: „Punase Lageda Eesti asundus”, „Musta mere rannalt”, „Mõned jooned Kaukaasia sõjaradadelt”.

Ise pikki reisi ette võtmata kirjutas Tammsaare ometigi huvitavaid artikleid kaugetest maadest. Ta töötas läbi teiste kirja pandu ning nii sündisid artiklid näiteks ajalehe Vaba Maa tellimisel Jaapanist ja jaapanlastest, Hiinast ja hiinlastest. 

Kui Anton Hansen-Tammsaare oli juba tuntud ja auväärne kirjanik, võttis ta 1934. aastal kodutalu mälupiltide värskendamiseks ette Tallinnast taksosõidu sünnitallu Tammsaare-Põhja tallu. Kirjanikule pakuti ka Soome reisi, millest ta ise loobus, küll aga sõitis Helsingisse tema abikaasa lennukiga.  

Oma novellis „Itaalia reis“ innustab Anton Hansen-Tammsaare lugejat ennast kätte võtma ja unistuste reisi ikka igal juhul ära tegema, mitte laskma elul oma unistused hävitada.

Näitus on avatud muuseumi lahtiolekuaegadel.


Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31.12 on muuseum suletud.
23.02, 23.12 kella 13ni, 22.06 kella 14ni

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee