Näitused

Elumajas avatud püsiekspositsioon annab ülevaate Tammsaare elust ja loomingust. Laiemalt käsitleb ekspositsioon romaani „Tõde ja õigus“ . Ekraanid, teatrituba, „tõe ja õiguse tuba“ on vaid osa võimalustest kirjaniku loomingusse süveneda.

Ajutised näitused 

2022 Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu”. Näitus räägib toidust kirjaniku teostes tuues esile Tammsaare tegelaste tunded ja sündmused, kus toidul on oma roll. Tammsaare on toidu kaudu kirjeldanud armunälga ja armastust, rõõmu ja kurbust, lootust ja lootusetust. Tugevalt joonistuvad välja vastandid ka varalise seisuse ning linnasakste ja talurahva toidulauas.

2021 “Surma tõde ja elu õigus”. Muuseumi aastanäitus avab „Tõe ja õiguse“ tegelaste surma elulist poolt – mis on mahajääjate jaoks oluline, millele mõeldakse elu lõppedes, milline elu on eelnenud surmale ja mis järgneb surmale. Ülevaate saab kaduvast kombestikust ning Tammsaare enda viimasest päevast ja viimsetunni saabumisest. Näitus aitab mõista, et surm on elu loomulik osa ning avab „Tõe ja õiguse“ tegelaste hingeelu. Lisaks näeb, kuidas on surm inspireerinud Tammsaaret ja kuidas on surma suhtumine aja jooksul muutunud.

2020 “Asjad on tõepärasemad kui inimesed”. Muuseumi aastanäitus on väljapanek esemetest, mis on olnud olulised Anton Hansen Tammsaare ja tema lähedaste elus. Asjad aitavad avada romaani „Tõde ja õigus“ algkujude päriselu lugusid. Väljapanekul antakse sõna esemetele, mis räägivad oma loo 19. sajandist ja 20. sajandi algusest. Näituse staaresemeks on 1878ndal aastal ilmunud piibel, mida luges kirjaniku isa Peeter Hansen, ning millel on kandev roll romaanis „Tõde ja õigus“.

2019 “Tõde ja õigus. Tõsielulisest tagapõhjast”. Näitus räägib romaani I osa prototüüpidest, saab tutvuda, missugused olid Pearu, Andrese, Krõõda ja teiste tegelaste tõsielulised vasted ning mismoodi sarnanesid nad oma kirjanduslikele teisikutele.

2018 
“Vargamäe lapsed”1. oktoobril avati Tammsaare muuseumis Vargamäel näitus „Vargamäe lapsed“, mis on mõeldud muuseumi kõige pisematele külalistele. Läbi mängulise tegevuse saab tutvuda „Tõest ja õigusest“ tuntud tegelaste, Vargamäe elu-oluga ja kirjanik Tammsaare perega. Mängulusti lisavad Vargamäe maastikku kujutav lapitekk ning põnevad tegelusraamatud. Sõpradeks saavad talunukud Indrek, Maret, Liisi ja Andres.

2018 “Igale ühele oma Tammsaare” A.H. Tammsaare lai silmaring ja huvideküllus kujundas temast kirjaniku, kes oskas ennast väljendada pea igal teemal. Kes oli see mee, kes kirjutas “Tõe ja õiguse”. Missugused olid tema huvid ja kuidas see aitas kaasa tema loomingule? Milliseid maitseid ja lõhnu ta koges?
Lisaks kirjaniku huvidega tutvumisele, on näitusel haaratud kõik meeled: kompimine, haistmine, maitsmine, kuulmine, nägemine. Näituse tekst on esitatud ka Braille ehk pimekirjas.
Näitus jääb avatuks 2018. aasta lõpuni.

2017  „Tammsaare muusad“. Anton Hansen Tammsaare (1878-1940) elas kahel sajandil ning nägi kõrvalt naise rolli muutumist ja eneseteostusvõimaluste laienemist. Tammsaare on oma teostes loonud erinevaid naiskaraktereid, saades inspiratsiooni elust. Näitus kirjanikku inspireerinud naistest jäi vaadatuks 2018. aasta märtsikuu lõpuni.

A.H Tammsaare muuseum
Näitus "Tõde ja õigus. Tõsielulisest tagapõhjast.". Foto: Ants Leppoja
Muuseumi püsiekspositsioon. Fotograaf: Kadri Palta
Näitus "Vargamäe lapsed"
Näitus: "Igale ühele oma Tammsaare". Foto: Kaili Viljak

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31.12 on muuseum suletud.
23.02, 23.12 kella 13ni, 22.06 kella 14ni

Piletihinnad

Täiskasvanule 6 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  5 €
Perepilet 12 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee