Programmid

Mäe talu otsib peremeest

Gruppidele

Tegemist on rollimänguga, kus Andres, Pearu, Krõõt ja teised „Tõest ja õigusest“ tuntud tegelased soovivad saada talumajapidamise juhiks. Selleks viiakse läbi tööintervjuud ning lõpptulemusena valitakse Mäe talu juht. Tähtis osa on meeskonnatööl, üheskoos arutletakse töölevõtja isikuomaduste ja tööandja vajaduste üle. Programmis osalejatele antakse rollikaardid ülesannetega.

60 min 1,50 € / osaleja
Vanus 15+ 10-15

Vargamäe seitsmevõistlus

Gruppidele, Lastele, Täiskasvanutele
Teatevõistlus paneb proovile võistkonna osavuse ja koostöövalmiduse. Alade seas on näiteks looga alt läbi pugemine, kaelkookudega vee kandmine, muna kandmine.
20 min 1,50 € / osaleja
Vanus 6+ alates 14 osalejat

Laste mängud ja tegemised 150 aastat tagasi

Gruppidele, Lastele

Taluelust inspireeritud tegevusprogrammis rändavad lapsed ajas tagasi ning elavad karjalapse elu, mis algas vanasti üsna varakult. Päeva mahtus loomade valvamine, karjapasuna puhumine ning muidugi põnevad mängud.

45 min 1,50 € / osaleja
Vanus 6+ alates 12 osalejat

Vargamäe varanduse otsimine

Lastele

Maastikumäng sobib eelkõige algklasside lastele.  Muuseumi alale on peidetud varandus, aga seda ei leia ühest kohast, vaid otsida tuleb igalt poolt. Alles siis saab kokku pilt mõnest Vargamäel väärtuslikust esemest, on see siis mündikuhi, võipütt või soolakott. Võistlusmoment lisab kindlasti põnevust.

30 min 1,50 € / osaleja
Vanus 6+

Ühtsuse teekond – karjapoisi kombel üle kraavide

Gruppidele, Lastele
Seikluselementidega kirjanduslik turnimisrada paneb proovile pere, sõpruskonna või töökaaslaste koostöövalmiduse, sest oluline on jõuda eesmärgini kõik koos – üksteist toetades. Rada on valminud koostöös OÜ Seiklusringiga.
90 min
Vanus 6+ 12-24 osalejat

Teeme ise teatrit

Gruppidele, Täiskasvanutele

Oleme romaani „Tõde ja õigus“ põhjal valminud ja Vargamäel mängitud etendustest välja valinud stseenid, mida programmis osalejad saavad üksteisele ette kanda. On nii tõsisemaid kui ka humoorikamaid tekste, mille abil kehastuda Andreseks, Pearuks, Krõõdaks, Mariks, Jussiks või mõneks teiseks tegelaseks.

30 - 50 min 1,50 € / osaleja
Vanus 16+

Vihjemäng

„Tõest ja õigusest“ inspireeritud maastikumäng. Muuseumi territooriumil ringi liikudes tuleb kokku koguda 10 sõna, millest moodustub A.H. Tammsaare tsitaat. Sobib ekskursioonil kuuldu kinnistamiseks.
30 min 1,50 € / osaleja
Vanus 16+

Eesti rahva riietumistavad 19. sajandi II poolel

Taluperedes tehti suur osa riietest ise valmis, kasutades endal olemasolevat toorainet. Argipäevariided olid tuhmimate värvidega, peoriided erksamates toonides. 19. sajandi II poole eesti rahva riietumistavade tutvustamisel kasutatakse näidistena Järva-Madise kihelkonna mehe ja naise rahvarõivaste komplekte. Rõivaste loomisel on kasutatud esivanemate töövõtteid, tikkimist, käsitsi kangaste värvimist.
Rahvariiete komplektid valmisid Leader projektitoetuse kohaliku tegevusgrupi JAP abiga.
45 min kokkuleppel
Vanus 6+

"Tõe ja õigusega" Vargamäelt kuuldemängu

Gruppidele, Täiskasvanutele

Koostöös Eesti Ringhäälingumuusemiga Türil. A.H. Tammsaare Muuseumis Vargamäel tutvustame kirjaniku sünnitalu ja 19. sajandi II poole taluelu. Toome paralleele kirjaniku sünnitalu ja "Tõe ja õiguse" I osa tegevustikuga. (kestus 1,5 h). Eesti Ringhäälingumuuseum (Türil) annab ülevaate Raadioteatri ajaloost, kuulete näiteid kuuldemängudest ning salvestate lühikuuldemängu "Tõe ja õiguse" I osa põhjal, olles ise näitlejad, lavastajad ja helikujundajad. Valmis kuuldemäng jääb programmis osalejatele. (kestus 1,5 h)

5 h 8 € / osaleja
Vanus 16+ kuni 45 osalejat

Pulmatraditsioonid Vargamäel

Täiskasvanutele

Pulmaprogramm sisaldab traditsiooniliste pulmakommetega tutvumist ning pruutpaari või pulmakülaliste proovile panekut. Pakutavate tegevuste hulgas on näiteks mitmesuguste talutööde proovimine, põlletamine, tanutamine, pulmaoksjon, pulmakohus, nime põletamine, kiikumine, paela punumine.

Programmid ja maksumus on kokkuleppel

Tammsaare jälgedes

Täiskasvanutele

See on päevane rännak kirjaniku elus tähtsal kohal olnud paikades. Teekonda võite alustada Vargamäelt või Kadriorust Tallinna Kirjanduskeskuset

Programmi mahuvad ekskursioon kirjaniku pere korteris Kadriorus ning tutvumine kirjaniku loomingut ja sõpruskonda tutvustava ekspositsiooniga (90 min), Koitjärvel  kuulete lugusid Anton Hansenist, tema vennast Jürist ning  teistest külaelanikest. Vargamäel viime läbi ekskursiooni kirjaniku vanemate talus, vahendame kirjaniku loomingu käsitlusi (90 min).

7 h koos sõiduga kokkuleppel
Vanus 16+ alates 10 osalejat

Koostöös peitub jõud

Gruppidele, Täiskasvanutele
Andres ja Pearu olid kaks kanget ja tugevat naabrimeest, kes kulutasid palju aega riidude peale. Mõelda vaid, mida nad oleksid võinud koos ära teha, kui neil oleks olnud soovi midagi ühiselt korda saata. Pakett "Koostöös peitub jõud" sisaldab ringkäiku Vargamäel, räätsade meisterdamist Rabav Matkakodu juhendaja abil ning räätsamatka ümber Tammsaare soosaare.
3 h kokkuleppel
Vanus 16+ kuni 20 osalejat

Vanarahva jõulukombed

Gruppidele, Lastele, Täiskasvanutele

Tutvustame vanarahva jõulukombeid, mänge ja ennustusviise, väärtustades külastusgruppide koostegemist ja koosviibimist. Vanarahva jõulukommete tutvustamisel saavad osalised meisterdada, mängida ja ennustada. Kahetunnine programm annab teadmisi ja oskuseid teistmoodi jõulude tähistamiseks.

2.-21. detsember (2h)
Vanus 6+

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31. detsembril on muuseum suletud.

Piletihinnad

Täiskasvanule4 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär) 3 €
Perepilet8 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Albu vald Järvamaa 73416 
+372 5340 3461
+372 3859 020 
muuseum[ät]vargamae.ee