Avalik teave

4. detsembril 2002. aastal moodustati Sihtasutus A. H. Tammsaare Muuseum Vargamäel. Sihtasutus tegutseb põhikirja alusel.
Sihtasutuse eesmärgid: uurida ja tutvustada A. H. Tammsaare loomingulist pärandit; luua tingimused kultuuriväärtuste taastamiseks, hoidmiseks, kogumiseks, uurimiseks ja säilitamiseks; võimaldada neid üldsusele teaduslikel, hariduslikel ja meelelahutuslikel eesmärkidel vahendada; korraldada kultuuriüritusi oma majandustegevuse, investeeringute ja ettevõtluse kaasamise ning toetuste ja annetuste kaudu; hallata ja arendada sihtasutuse kasutuses olevat vara.

Sihtasutusel on 5-liikmeline nõukogu ja 1-liikmeline juhatus.
Nõukogusse kuuluvad:
Triin Tippi – Järva valla esindaja
Kai Kanarik – Järva valla esindaja
Egert Kaarlep- Järva valla esindaja, esimees
Merju Künnapuu – Kultuuriministeeriumi esindaja
Erki Lõhmuste – Rahandusministeeriumi esindaja.
Juhatusse kuulub (alates 01.09.2015): Reelika Räim
Muuseumi kogud muis.ee

PROJEKTID:

2022 Projekti nimi: Kokandushuviliste noorte kaasamine

Projekti toetas Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing ja Kultuuriministeerium

Projektiga tegid kolm asutust koostööd ja kaasasid noori kultuuritegevusse ning suunasid väärtustama raamatukogusid ja kirjandust. Projekt õpetas noortele ettevõtlikkust, andis uusi teadmisi ja oskuseid toidukultuuri, kirjanduse ja pärimuse valdkonnas. Projekt toetas raamatukogude aastat. Tõusis teadlikkus raamatukogus pakutavatest erinevatest võimalustest ja laiendati traditsioonilist laenutamist.

Toimusid praktilised töötoad, mille tulemusi jagasid noored kogukonna ja teiste huvilistega läbi omaloominguliste retseptide loomise ja kohvikute pidamisega. Vargamäe muuseumis tutvuti toiduteemalise aastanäitusega ja uuriti, kuidas on Tammsaare toidu kaudu kirjeldanud emotsioone, karakterite iseloomu ja sündmuseid. Teemadeks: 19. sajandi talutoit ja kirjandus. Albu noortekeskus kaasas noori projekti. Noortekeskus korraldas ühiskokkamisi nii noortekeskuses kui Vargamäe muuseumis. Järva vallaraamatukogus kohtuti raamatukoguhoidjaga ning uuriti erinevaid kokaraamatuid ja lahendati ülesandeid.

2020 Projekti nimi: Järva-Madise kihelkonna traditsiooniliste esemete tutvustamine.

Soetasime Järva-Madise kihelkonna traditsioonilisi esemeid, mis aitavad tutvustada piirkonda ning Tammsaare muuseum Vargamäel kultuuri- ja ajaloopärandit. Projekti tulemusena valmisid kohalikku piirkonda / Järva-Madise kihelkonna traditsioone ja Eesti ühte olulisimat lugu: “Tõde ja õigust” tutvustavad käsitööesemed, mis parendavad võimalust tutvustada kohalikku kultuuri- ja ajaloopärandit.

Projekti kogumaksumus 10 156,80 € (KM), ilma KM-ta 8464 €

LEADER projektitoetus 7617,60 €

2018 Projekti nimi: TAMMSAARE-PÕHJA TALU ÕUEALA TAASTAMINE

Kohaliku tegevusgrupi toetuse ja LEADER projektitoetusega uuendasime Tammsaare-Põhja talu õueala.
Tammsaare-Põhja taluaeda iseloomustavad nii 19. sajandi lõpp (isa Peeter Hanseni aeg) kui ka 20. sajandi algus (vend Augusti aeg). 1872 asusid Tammsaare–Põhja tallu elama Peeter ja Ann Hansen, kus möödus ka kirjaniku lapsepõlv. 1934  aastal ehitas August Hansen, talu pärija, taluõuele elumaja  ning elu kolis rehemajast elumajja. 19 sajandil iseloomustas Tammsaare-Põhja taluõue tubakas, saialill, kummel, lina, oli tikreid ja õunapuid. 20 sajandi alguses rajasid August Hansen ja tema poeg Edgar uue õunapuuaia, et müüa õunu veini- ja mahla tootjatele. Tekkis ka iluaed, kus kasvasid floksid, pojengid, tiigerliiliad, päevaliiliad, daaliad, mungalill, nartsissid, tulbid.

Projekti raames eemaldasime kuivanud, haigustunnustega ning ebasobivad puud, mis olid liiga suureks kasvanud ning häirisid õunapuuaias olevate taimede kasvutingimusi. Tegime korda muuseumi teeäärse maa-ala, mis oli võssa kasvanud ning kuhu olid jäänud suurte puude kännud. Ajaloolise tähtsusega õunapuudelt ja marjapõõsastelt võtsime pookeoksi ning istutame need sobival hetkel tagasi Tammsaare-Põhja taluõuele. Tasandasime maapinda,  külvasime ajastule omase muru, freesisime õuealal kännud. Taluõuele tegime ajaloolist ajastut arvestades ilu- ja maitsetaimede kasvukohad.

Projekti kogumaksumus 9 576 €
LEADER projektitoetus 8 618,4 €


A.H Tammsaare muuseum
Tammsaare luuletuse käsikiri

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31.12 on muuseum suletud.
23.02, 23.12 kella 13ni, 22.06 kella 14ni

Piletihinnad

Täiskasvanule 6 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  5 €
Perepilet 12 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee