4. juuni 2022

Piknikulaupäev ja aastanäituse kuraatoritund

Osale aastanäituse “Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu” kuraatorituuril. 
4.06, 2.07, 6.08 kell 13

Suvekuudel pakume suurepärast võimalust ühendada muuseumikülastus kuraatorituuriga ja pidada muuseumis koos perega ja sõpradega pikniku. 
Muuseumi tänavune aastanäitus „Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu“ on samuti pühendatud toidule ning piilub Tammsaare raamatutegelaste kööki. Näitus on saanud ainest kirjaniku lühijuttudest ja suurteostest, sealhulgas „Tõde ja Õigus“ osadest, „Ma armastasin sakslast“, „Elu ja armastus“ ning „Põrgupõhja vanapagan“. 

Tammsaare on toidu kaudu kirjeldanud armunälga ja armastust, rõõmu ja kurbust, lootust ja lootusetust. Tema tegelasi leiab einestamas kõrtsidest, söögimajadest ja kohvikutest. Toitu hangitakse turult, metsast, jõest ja kasvatatakse ise. Koos oma tegelastega kannatab Tammsaare närivat nälga, aga katab ka rikkalikult roogi täis kuhjatud pidulaudu, mille põhjus lauas istujates isutust tekitab. Eks öelnud Tammsaare põhjusega, et täissöönul pole isu ja nälginul toitu, hädas on mõlemad.

Sel suvel ja vaid valitud päevadel avaneb muuseumi külastajatele võimalus tellida näituse kõrvale piknikukorvi, kust leiab Tammsaare raamatutes käsitletud toidud. Piknikukorve saab ette tellida muuseum@vargama.ee ning need on kokku pannud Järvamaa kokk Kadi Truus. Muuseumi kuraator Siirilt saad ka teada, mida tarvitas kirjaniku isa Peeter Hansen (romaanis Andres) hommikuti enne sööki. See pidi tagama hea söögiisu. Miks on piknikukotis napooleon jt toidud? Miks ei peetud Tammsaare sünnikodus kanu? Põnevate faktidega rikastatud kuraatoritund kestab 1 h.

MENÜÜ

SOOLANE
Odrakruubisalat topsis (vegan)
koostisosad: odrakruubid, kirsstomatid, paprika, marineeritud kurk, punane sibul, oliivõli, Dijoni sinep, sool, pipar, maitseroheline

Käsitöö leival seaprae lõigud või läätsepasteet idudega (vegan) koostisosad: juuretis, rukkijahu, nisujahu, köömned, sealiha, läätsed, küüslauk, pipar, sool, sidrunimahl, päikesekuivatatud tomat, oliiviõli, lutserni idud

Imelised hapud kurgid (vegan) koostisosad: kurk, sool, küüslauk, mustsõstralehed, till

MAGUS JA JOOGIPOOLIS

Puuviljad (vegan) maasikad, viinamarjad

Napooleon koostisosad: nisujahu, või, muna, hapukoor, suhkur

Pääsküla pruulikoja käsitöökali

Piknikukorv kahele maksab 49 €, ühele 27 €.
Kirjapanek: muuseum@vargamae.ee.


A.H Tammsaare muuseum
27. august 2022

Bussireis Tammsaare vanemate radadel. Krõõda ja Andrese algkujude jälges

Jüripäeval möödub 150 aastat Hansenite saabumisest Tammsaare-Põhja tallu. Selle puhul korraldame ainulaadse bussireisi, mis viib kirjaniku vanemate sünnikodudesse. Tutvume paikadega, kust kohast tulid Krõõda ja Andrese algkujud Tammsaare-Põhja tallu, kirjanduslikule Vargamäele.

„Tõe ja õiguse“ alguses küsib Krõõt Andreselt, miks just see paik sai valitud elamiseks. Kirjaniku isa Peeter Hansen ei olnud oma peres pärija ja seega tuli tal leida elamiseks teine koht. Kuna Albu kandis olid Peetril sugulased, siis teadis mees tulla Tammsaare-Põhja tallu elama. Siin nägid kirjaniku isa Peeter ja ema Ann palju vaeva nii nagu romaanis Krõõt ja Andres.

Kirjaniku vanemad tulid oma uude kodusse küll kaks päeva, aga kuna liikumisvahendid on muutunud, siis saab Suure-Jaani kandis ära käia ja ka piirkonnaga tutvuda ühe päevaga. Bussireis toimub 27. augustil kell 9-19.30. Sõit saab alguse Järva-Madiselt ning liigub läbi Paide Suure-Jaani. Külastame Suure-Jaanit, Mart Saare muuseumit, Hüpassaaret, Jüriõuet ja Kolgioja. Kui aega jääb, siis teeme pisikese matka Hüpassaare rabas.

Vaid ühe korra toimuvale ainulaadsele bussireisile kirjapanekuks anna endast märku e-mailile: muuseum@vargamae.ee. Osalustasu on kõigest 5 €, sellele lisandub toitlustamine.

Pilt: Silvi Väljali illustratsioon “Tõde ja õigus” I osa

Marsruut:
Vargamäe-Järva-Madise-Kaalepi-Roosna-Alliku-Paide-Türi-Suure-Jaani
A.H Tammsaare muuseum
Silvi Väljali illustratsioon. "Tõde ja õigus" I osa
21. mai 2022

Muuseumiöö “Öös on unistusi”

MÖÖ programm

Vargamäe muuseumis näeb, kuidas kirjaniku isa Peeter Hanseni (Andrese algkuju) unistus soost maad juurde saada on õnnestunud. Saab mõtiskleda, mis olid talupere unistused. Fotonurgas saab kehastuda taluinimeseks ning unistada, mis oleks siis, kui ise oleksid elanud siin talus. Vargamäe laste unistus oli kindlasti seotud mängimisega. Muuseumis on avatud Vargamäe laste mängutekk, kus seltsi pakuvad nukud Liisi, Andres, Indrek ja Maret. Mängida saab pehmete kirjanduslike tegelusraamatutega, moodustada tähepatjadest sõnu jne.

Aastanäitus “Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu”. Näitus räägib toidust kirjaniku teostes tuues esile Tammsaare tegelaste tunded ja sündmused, kus toidul on oma roll. Tammsaare on toidu kaudu kirjeldanud armunälga ja armastust, rõõmu ja kurbust, lootust ja lootusetust. Tugevalt joonistuvad välja vastandid ka varalise seisuse ning linnasakste ja talurahva toidulauas.


KÜLASTA KA TEISI KOHTI PIIRKONNAS:

Albu mõis

MÖÖ programm

Avatud kell 18-23. Kavas on muuseumiöö õhtukontsert Koeru muusikakooli Albu õpilaste esituses, küünlaümbrise disainimise töötuba, Estonia teatri kostüümidega fotonurk, jubelugude jutustamise tund, muusikateraapia ja mõisatuur. Avatud on mängunurk pere pisematele.

Avatud on Albu mõisa toiduait (18-22), kus on muuseumiöö ühel kellaajal kontsert-õhtusöök.

Püsiekspositsioon

Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis omale talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost, näha imelisi sajandite taguseid maalinguid. Just selle mõisa käest ostis kirjanik Anton Hansen Tammsaare isa Peeter Hansen oma talu.

Järva-Madise Wallamaja

Muuseumiöö päeval kell 15.00-19.00 on avatud taluturg Järva-Madise Wallamaja ees. Vaadata saab kunagist vallamaja ning Anton Hansen Tammsaare monumenti.

Järva-Madise kirik

Avatud kell 18-23. Järva-Madise kirik on üks väiksemaid ühelöövilisi kirikuid Eestis. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Järva-Madise kiriku torniga võrdles sulane Juss „Tões ja õiguses“ laka redeli pikkust, kiriku sisemust on näha ka „Tõe ja õiguse“ filmis.

 

A.H Tammsaare muuseum
Foto: Margus Kontus
Foto: Arnika Tegelmann
Albu mõis. Foto: Kadri Palta
Tammsaare ausammas Albu Wallamaja juures. Foto: Kadri Palta
Järva-Madise kirik. Foto: Kaili Viljak
3. september 2022 — 4. september 2022

Muuseumitee

Muuseumitee
3.-4. september 2022
Kesk-Eestis asuvad muuseumid kutsuvad sind endale külla! Kahel järjestikusel päeval toimuvad eriprogrammid: põnevad õpitoad, näitused ja ekskursioonid.

Muuseumiteelistele on avatud hubased kohvikud, kus pakutakse maitsvaid suupisteid ja kohaliku hõnguga teed. Tegevusi jätkub hommikust hilisõhtuni nii lastele, noortele kui ka suurtele.

Vaata lisaks: https://muuseumitee.ee/

A.H Tammsaare muuseum
Fotograaf: Kadri Palta
5. juuni 2022

Järvamaa pärimuspäev “Suvisted Veteperes”

Suvisted on suve vastuvõtmise pühad. Karjasele tähendasid suvisted vaba päeva või vähemalt vaba hommikupooliku saamist. Põllunduses tähendas see külvitööde lõpetamist ning lühikest hingetõmbamisaega enne heinateo algust. Koduste tööde ja talituste seas on tähtsaimaks üldine elamukorrastus: erilise hoolega pestakse põrandaid, puhtaks pühitakse õu ning jalgrajadki. Kõik need ettevalmistused peavad kaskede toomise ajaks tehtud olema. Suvistekombestiku pearõhk kaldub noorte ühistele kooskäimistele, lembetunnete avaldamisele ja meelelahutustele (folkloore.ee/erk)

5. juunil kell 15 tähistame meiegi Vargamäel suvistepühi. Olenevalt ilmast kas rehealuses või kiigeplatsil.
Külalisesinejaks: DUO TUUS
Külakostiks too väike etteaste oma repertuaarist. Tore, kui saad ka teisi peolisi tegevusse kaasata.
Kaasa võta piknikukorv.

Eestvedaja: Kaja Kraav.
A.H Tammsaare muuseum
24. jaanuar 2022 — 30. jaanuar 2022

Eesti kirjanduse pidunädal

𝟐𝟒.–𝟑𝟎. 𝐣𝐚𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫 𝐄𝐞𝐬𝐭𝐢 𝐤𝐢𝐫𝐣𝐚𝐧𝐝𝐮𝐬𝐞 𝐩𝐢𝐝𝐮𝐧𝐚̈𝐝𝐚𝐥 𝐀𝐧𝐭𝐨𝐧 𝐇𝐚𝐧𝐬𝐞𝐧 𝐓𝐚𝐦𝐦𝐬𝐚𝐚𝐫𝐞 𝐬𝐮̈𝐧𝐧𝐢𝐩𝐚𝐢𝐠𝐚𝐬 𝐊𝐀𝐕𝐀

𝐄𝐬𝐦𝐚𝐬𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 𝟐𝟒.𝟎𝟏
kell 09.50 – 10.35 kirjanik Laura Johanna Evisalu Aravete Gümnaasium
kell 11 – 11.45 Järva-Jaani Gümnaasiumis
kell 12.25 – 13.10 Koeru Keskkoolis

𝐓𝐞𝐢𝐬𝐢𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 𝟐𝟓.𝟎𝟏
kell 09.50 – 10.35 kirjanik 𝐄𝐥𝐨 𝐒𝐞𝐥𝐢𝐫𝐚𝐧𝐝 Aravete Gümnaasiumis
kell 11 – 11.45 Järva-Jaani Gümnaasium
kell 12.25 – 13.10 Koeru Keskkoolis
kell 18 Järva-Jaani raamatukogus kirjanik 𝐀𝐢𝐧 𝐊𝐮̈𝐭𝐭
kell 18 Koigi raamatukogus kirjanik 𝐉𝐮𝐬𝐭𝐢𝐧 𝐏𝐞𝐭𝐫𝐨𝐧𝐞

𝐊𝐨𝐥𝐦𝐚𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 𝟐𝟔.𝟎𝟏
kell 09.50 – 10.35 kirjanik 𝐔𝐫𝐦𝐚𝐬 𝐕𝐚𝐝𝐢 Aravete Gümnaasiumis
kell 11 – 11.45 Järva-Jaani Gümnaasiumis
kell 12.25 – 13.10 Koeru Keskkoolis
kell 18 Koeru raamatukogus kirjanik 𝐎𝐥𝐚𝐯𝐢 𝐑𝐮𝐢𝐭𝐥𝐚𝐧𝐞

𝐍𝐞𝐥𝐣𝐚𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 𝟐𝟕.𝟎𝟏
kell 11 Koeru kultuurimajas konverents “Kirjanduslikud maastikud”
kell 10.30–11 kogunemine
kell 11 Konverentsi avamine. Tervituskõne – Järva valla vallavanem 𝐓𝐨𝐨𝐦𝐚𝐬 𝐓𝐚𝐦𝐦𝐢𝐤
kell 11.15 „Hiiglaste õlgadel” – 𝐑𝐞𝐢𝐧 𝐕𝐞𝐢𝐝𝐞𝐦𝐚𝐧𝐧, Tallinna Ülikooli emeriitprofessor
kell 12 „Kirjanduse eluruumid” – 𝐌𝐚𝐚𝐫𝐣𝐚 𝐕𝐚𝐢𝐧𝐨, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor, kirjandusteadlane
kell 12.25–13 Lõuna
kell 13 „Kujundist tervikteoseni: luule õpetamise põhimõtteid” – 𝐉𝐨𝐨𝐬𝐞𝐩 𝐒𝐮𝐬𝐢, kirjandusteadlane ja -didaktik
kell 13.30 „Sissejuhatus lugemisse” – 𝐌𝐚𝐫𝐭 𝐉𝐮𝐮𝐫, humorist
kell 14 „Kirjandusteraapia – aga milleks?” – 𝐁𝐞𝐫𝐢𝐭 𝐊𝐚𝐬𝐜𝐡𝐚𝐧, kirjandusteadlane ja -terapeut
kell 14.30–14.50 Paus
kell 14.50–16.30 Paneeldiskussioon kirjanduse õpetamisest ja uurimisest rutlevad Tallinna Kirjanduskeskuse direktor, kirjandusteadlane 𝐌𝐚𝐚𝐫𝐣𝐚 𝐕𝐚𝐢𝐧𝐨, eesti keele õpetaja ja Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi juhatuse liige 𝐀𝐧𝐮 𝐊𝐞𝐥𝐥, ajakirja Vikerkaar peatoimetaja 𝐌𝐚̈𝐫𝐭 𝐕𝐚̈𝐥𝐣𝐚𝐭𝐚𝐠𝐚 ja kirjandusteadlane 𝐀𝐯𝐞 𝐌𝐚𝐭𝐭𝐡𝐞𝐮𝐬
kell 16.30 lõpetamine
𝐍𝐁! 𝐎𝐬𝐚𝐥𝐞𝐦𝐢𝐬𝐬𝐨𝐨𝐯𝐢𝐬𝐭 𝐚𝐧𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐚𝐝𝐚 𝐦𝐞𝐢𝐥𝐢𝐚𝐚𝐝𝐫𝐞𝐬𝐬𝐢𝐥 𝐤𝐨𝐞𝐫𝐮.𝐤𝐮𝐥𝐭𝐮𝐮𝐫𝐢𝐦𝐚𝐣𝐚@𝐣𝐚𝐫𝐯𝐚.𝐞𝐞

kell 16 Aravete raamatukogus kohtumine kirjanik 𝐏𝐚𝐦𝐞𝐥𝐚 𝐌𝐚𝐫𝐚𝐧𝐢𝐠𝐚

𝐑𝐞𝐞𝐝𝐞, 𝟐𝟖.𝟎𝟏
kell 10 𝐀𝐥𝐛𝐮 𝐦𝐨̃𝐢𝐬𝐚𝐬 koolinoorte võistulugemine Hansenist Tammsaareni
kell 10 Vargamäe muuseumi külastamine
kell 11.00 Registreerimine Albu Põhikoolis
kell 11.30 Avamine
kell 11.50 Hääleharjutused
kell 12 Võistulugemine vanuserühmade kaupa eri ruumides
kell 13.30 Lõuna, ekskursioon Albu mõisas
kell 15.30 Kokkuvõtted žüriiesimeestelt
kell 16 Võistlus peapreemiale
kell 16.15 Autasustamine, tänamine
kell 18 A.H. Tammsaare muuseumis Vargamäel kohtumine kirjanik 𝐈𝐠𝐨𝐫 𝐊𝐨𝐭𝐣𝐮𝐡𝐢𝐠𝐚

𝐋𝐚𝐮𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 𝟐𝟗.𝟎𝟏
kell 11 𝐓𝐚𝐦𝐦𝐬𝐚𝐚𝐫𝐞 𝐧𝐢𝐦𝐞𝐥𝐢𝐧𝐞 𝐫𝐚𝐡𝐯𝐚𝐦𝐚𝐭𝐤, mis algab kirjaniku ausamba juurest ja lõppeb kirjaniku sünnikodus Tammsaare-Põhja talus. Usinamad matkajad saavad jätkata matka Albu Rahvamajja. Sinna ja matka alguspunkti viivad ka bussid.
kell 12 – 23 𝐊𝐢𝐫𝐣𝐚𝐧𝐝𝐮𝐬𝐥𝐢𝐤 𝐎𝐚𝐚𝐬 𝐀𝐥𝐛𝐮 𝐫𝐚𝐡𝐯𝐚𝐦𝐚𝐣𝐚𝐬 koos Eesti kirjanduse ja muusikaga. Raamatuid müüvad erinevad kirjastajad.
kell 12.15 Avamine, Vabalaval Meite lapse pillituba
kell 13 Kirjanduspingil 𝐈𝐧𝐝𝐫𝐞𝐤 𝐊𝐨𝐟𝐟
kell 14 Juhan Viidingu luule ja laulude kava „Eluaeg olen tahtnud õue”. Esitajad 𝐉𝐚𝐚𝐠𝐮𝐩 𝐊𝐫𝐞𝐞𝐦, 𝐓𝐢𝐢𝐭 𝐊𝐢𝐤𝐚𝐬, 𝐓𝐚𝐚𝐯𝐢 𝐋𝐚𝐧𝐠𝐢
kell 15.30 𝐊𝐞𝐢𝐭𝐢 𝐕𝐢𝐥𝐦𝐬𝐢 Kalambuurid
kell 16 Kirjanduspingil 𝐊𝐚𝐢 𝐀𝐚𝐫𝐞𝐥𝐞𝐢𝐝
kell 17 Vabalaval Meelelärm ja Albu noored
kell 18 Kirjanduspingil 𝐓𝐫𝐢𝐢𝐧𝐮 𝐓𝐚𝐦𝐦
kell 19 Ansambel 𝐏𝐮𝐮𝐥𝐮𝐮𝐩
kell 21 Kirjanduslik DISKO. DJ Jan Kaus

kell 17.30 𝐄𝐬𝐧𝐚 𝐆𝐚𝐥𝐞𝐫𝐢𝐢𝐬 vestlusõhtu 𝐓𝐨̃𝐧𝐮 𝐎̃𝐧𝐧𝐞𝐩𝐚𝐥𝐮𝐠𝐚

𝐏𝐮̈𝐡𝐚𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 𝟑𝟎.𝟎𝟏
kell 13 Järva valla A. H. Tammsaare nimelise 𝐤𝐢𝐫𝐣𝐚𝐧𝐝𝐮𝐬𝐩𝐫𝐞𝐞𝐦𝐢𝐚 𝐮̈𝐥𝐞𝐚𝐧𝐝𝐦𝐢𝐧𝐞 ja nädala lõpetamine virtuaalselt
___________________
𝐍𝐚̈𝐢𝐭𝐮𝐬𝐞𝐝
24. jaanuarist on Koeru kultuurimajas avatud näitus “Tõde ja õigus. Tõsielulisest tagapõhjast”. Näitus räägib romaani I osa prototüüpidest, saab tutvuda, missugused olid Pearu, Andrese, Krõõda ja teiste tegelaste tõsielulised vasted ning mismoodi sarnanesid nad oma kirjanduslikele teisikutele.
24. jaanuarist on Albu Põhikoolis avatud näitus “Poetess ja proosakirjanik Ave Alavainu Hiiumaa kooliõpilaste pilgu läbi”
___________________
Päinurme Raamatumaja ning trüki- ja paberikunstikeskuse TYPA näitus „𝐊𝐚𝐩𝐬𝐚𝐦𝐚𝐚” rändab
𝟐𝟓. 𝐣𝐚𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫𝐢𝐥 𝐊𝐨𝐢𝐠𝐢 𝐦𝐨̃𝐢𝐬𝐚𝐬. Näitus avatud ka enne kohtumisõhtut Justin Petronega
𝟐𝟕. 𝐣𝐚𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫𝐢𝐥 𝐊𝐨𝐞𝐫𝐮 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐮𝐫𝐢𝐦𝐚𝐣𝐚𝐬. Näitus avatud konverentsi „Kirjanduslikud maastikud” toimumise ajal.
𝟐𝟗. 𝐣𝐚𝐚𝐧𝐮𝐚𝐫𝐢𝐥 𝐀𝐥𝐛𝐮 𝐑𝐚𝐡𝐯𝐚𝐦𝐚𝐣𝐚𝐬, sest seal toimub meelelahutuslik ja hariv „Kirjanduslik oaas”
Päinurme Raamatumaja ning trüki- ja paberikunstikeskuse TYPA näitus “Kapsamaa” annab läbilõike paberist raamatu saatusest.
Oma räbaldunud hiilguses on vaataja ees viimase saja aasta köited – kirjasõna ajalikkuse tunnistajad – mis mitmel erineval moel kannavad märke raskest saatusest – kas sihipäraselt “kapsaks” loetuna või mõne õnnetuse läbi kannatada saanuna.
Iga üksik raamat muutub ainulaadseks ja isikupäraseks, kui teda on loetud, lehitsetud, ostetud, kingitud… Mida enam kordi, seda rohkem hakkab üks köide teisest erinema.

𝐕𝐚𝐫𝐠𝐚𝐦𝐚̈𝐞 𝐦𝐮𝐮𝐬𝐞𝐮𝐦𝐢𝐬 𝐚𝐯𝐚𝐭𝐮𝐝 𝐧𝐚̈𝐢𝐭𝐮𝐬 “𝐒𝐮𝐫𝐦𝐚 𝐭𝐨̃𝐝𝐞 𝐣𝐚 𝐞𝐥𝐮 𝐨̃𝐢𝐠𝐮𝐬”. 2021 aastanäitus avab „Tõe ja õiguse” tegelaste surma elulist poolt – mis on mahajääjate jaoks oluline, millele mõeldakse elu lõppedes, milline elu on eelnenud surmale ja mis järgneb surmale. Ülevaate saab kaduvast kombestikust ning Tammsaare enda viimasest päevast ja viimsetunni saabumisest. Näitus aitab mõista, et surm on elu loomulik osa ning avab „Tõe ja õiguse” tegelaste hingeelu. Lisaks näeb, kuidas on surm inspireerinud Tammsaaret ja kuidas on surma suhtumine aja jooksul muutunud.
𝐊𝐢𝐫𝐣𝐚𝐧𝐝𝐮𝐬𝐞 𝐩𝐢𝐝𝐮𝐧𝐚̈𝐝𝐚𝐥𝐚𝐥 𝐨𝐧 𝐀.𝐇.𝐓𝐚𝐦𝐦𝐬𝐚𝐚𝐫𝐞 𝐦𝐮𝐮𝐬𝐞𝐮𝐦 𝐕𝐚𝐫𝐠𝐚𝐦𝐚̈𝐞𝐥 𝐤𝐮̈𝐥𝐚𝐬𝐭𝐚𝐦𝐢𝐧𝐞 𝐭𝐚𝐬𝐮𝐭𝐚.

A.H Tammsaare muuseum
Eesti kirjanduse pidunädala patroon Rein Veidemann. Foto: Järva vald
Anton Hansen Tammsaare Tartu Jaamas 1938
Foto: Silja Juursalu
Tammsaare-Põhja talu saunikute hooned
9. september 2021

Muinsuskaitsepäeva matk “Peidus maastik”

2021. aastal 9.-12. septembrini toimuvate Muinsuskaitsepäevade teema on “Peidus pärand”

See, mis otse silme ees, võib vahetevahel jääda hoopis kahe silma vahele. Nii on see ka kultuuripärandiga.
Lisainfo: muinsuskaitsepaevad.ee

Tammsaare muuseum Vargamäel avastab muinsuskaitsepäeval muuseumi ümbruses paiknevat peidus maastikku. Uurime ja võrdleme “Tões ja õiguses” kirjeldatud maastikku praegusega. Räägime sellest, miks muuseumis ei filmitud “Tõde ja õigust” ja mis oli muuseumi lähistel sellist, mis sai filmis olulise rolli. Otsime kraave, räägime soosillast ja soosaartest.

Matk algab 10.09 kell 16 Tammsaare muuseumis Vargamäel ning kestab 1,5-2 h.
Pane ennast kindlasti kirja, kohtade arv on piiratud.
Maksumus: 5 € / 4 €
Matka pääsmega on võimalus samal päeval külastada muuseumit.

Lisainfo: siiri@vargamae.ee
Kirjapanek: muuseum@vargamae.ee, 53403461

A.H Tammsaare muuseum
Fotograaf: Kadri Palta
28. august 2021

Pärimusmatk “Kadunud talukohad”

Pärimusmatk “Kadunud talukohad” on avastusretk A.H. Tammsaare muuseumi lähistel, kus otsime viimaseid inimtegevuse jälgi kohtades, kus veel 20. sajandi keskpaigas elati. Nendesse kohtadesse ei pääse mööda laudteed liikudes vaid meil tuleb matkata muutuval maastikul. Puude ja põõsaste vahel jalutades jõuame varemeteni, uurime vanade liikumisteede asukohti ning räägime, kuidas on need kohad seotud kirjaniku pere ja “Tõe ja õigusega”. Näeme, kui ruttu kaob inimese eluase ära, kui seal enam ei elata.

Jõudmaks talukohtadesse suundume läbi põõsaste ning ületame looduslikke takistusi nagu mahalangenud puud, millest on vaja üle ronida. Matk on keskmise raskusega ning pole soovitatav alla 6. aastastele lastele.

Kogunemiskoht: Simisalu matkakodu parklas (kell 10.50)
Matka algus: 11.00
Matka pikkus: 10,5 km
Kestus: 3-4 h
Maksumus: 5 € / 4 €
Matka pääsmega on võimalus samal päeval külastada muuseumit.

Lisainfo: siiri@vargamae.ee
Kirjapanek: muuseum@vargamae.ee, 53403461
Anna enda tulekust märku, kohtade arv on piiratud.

Kohtumiseni pärimusmatkal!
A.H Tammsaare muuseum
29. mai 2021

Pärimusmatk Järva-Madise kalmistule

Pärimusmatka teejuhtideks on muuseumi kuraator Siiri Kvell ja Muinsuskaitseameti ajaloomälestiste nõunik Ilme Mäesalu. Matk saab alguse kell 12 Järva-Madise kiriku juurest. Matk viib meid kolmele surnuaiale, ka Järva-Madise vanale kalmistule, kuhu on maetud kirjanik A.H. Tammsaare vanemad Peeter ja Ann Hansen. Räägime vanadest kommetest ning tutvume surnuaia stiilide ja kommetega.

Koos pausidega on jalutamist kokku u 4 km (edasi-tagasi) ja ajaliselt matkame u 2 h.

Osalustasu: 5 € / 4 €. Matka osalejatel on pileti ette näitamisel muuseumi külastus samal päeval, 29.05 tasuta.

Lisainfo: siiri@vargamae.ee
Registreerimine: muuseum@vargamae.ee, 53403461.

Facebooki üritus:

https://www.facebook.com/events/1491908537808475?ref=newsfeed

A.H Tammsaare muuseum
Järva-Madise kirik. Foto: Kaili Viljak
12. märts 2021

XVIII Hansenist Tammsaareni võistulugemine

XVIII HANSENIST TAMMSAARENI VÕISTULUGEMINE

18. Hansenist Tammsaareni toimub reedel, 12. märtsil virtuaalselt.

Võisteldakse neljas vanuserühmas: V-VII kl; VIII-IX kl; X-XII kl; täiskasvanud (üliõpilased, kutsekoolide õpilased jt).

Tingimused:

Lugeda peast kuni 5 min pikkune katkend vabalt valitud A. H. Tammsaare teosest.

Hinnatakse teksti eakohasust, teksti mõtte esiletoomist, diktsiooni, esinemise mõjusust.

Soovitame lugeda mikrofoni ees istudes.

Registreerida 5. märtsiks 2021.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScWqub77_AWcpoQUfOuH4yNzOLz8G0dL3LgYM_zHIMQp-3k6g/viewform

Registreerunutele saadan 12. märtsi hommikul kutse virtuaalruumi.

Palun märkige nimi, klass/vanus, kool/asutus,repertuaar, juhendaja, kontakt.

Esialgne päevakava:

10.30 virtuaalruumi sisenemine/registreerimine

11.00 Avamine

11.30-12.30 võistulugemine vanuserühmade kaupa samal ajal erinevates virtuaalsetes ruumides

12.30-12.45 paus

12.45-13.45 võistulugemine jätkub

Lõunapaus

15.30 kokkuvõtted, võistulugemine peapreemiale

16.00 lõpetamine

Korraldajad võivad teha päevakavas muudatusi.

 

Lugupidamisega

Enda Trubok

Hansenist Tammsaareni projekti juht

Tel 5569 9341

enda.trubok@gmail.com

A.H Tammsaare muuseum
Võistulugejad muuseumis
Tammsaare väljamäe tamm
Tammsaare väljamäe tamm
Anton Hansen Hugo Treffneri gümnaasiumi lõpetajana
Kogutud teosed
13. detsember 2020

Perepäev Jõulud Vargamäel

Tule osa saama talu jõulude hõngulisest päevast “Jõulud Vargamäel”, mis toimub kella 12st 14ni.

Sel aastal veidi teistmoodi, aga siiski endiselt vanarahva kombeid tutvustav.
Lahendamiseks on jõulukommete teemaline maastikumäng, jõulurõõmu loovad vanarahva mängud ning ennustamishuvilised saavad uudsel “tinavalamise” meetodil teada, missuguseks kujuneb nende uus aasta.
Pakume vaarikavarreteed ja karaskit.
Vaatamiseks on näitused:
* Karjatalli seinu kaunistavad Ülle Meistri ja Priit Pärna illustratsioonid.
* Rehealuses on näitus “Tõe ja õiguse” prototüüpidest.
* Kirjaniku venna Augusti majas (muuseumi peamajas) on näitus “Asjad on tõepärasemad kui inimesed”, mis avavad Hansenite pere ja “Tõe ja õiguse” lugu.

Programm toimub välitingimustes. Muuseumi avar territoorium pakub piisavalt palju ruumi kõikidele perepäevalistele.

Sissepääs muuseumi piletiga.

Lisainfo: muuseum@vargamae.ee, 53403461
A.H Tammsaare muuseum
31. juuli 2020

Jutuhommik

Vargamäe muuseumi endine töötaja Birgit Itse esitleb 31. juulil kell 6 hommikul debüütraamatut.

Birgit:
“Minu Šotimaa unistus sai alguse just Vargamäelt. Kuidas ja millal, sellest tuleb kindlasti juttu!
Nagu ka raamatu #õnnelikteekond #becominghappy sünniloost.
Kui Sul on raamat olemas, võta see kaasa – kirjutan Sulle soovi korral sellesse pühenduse ja lisan autogrammi.
Kui Sul raamatut pole, siis saad kohapealt osta.
Tule ja naudi kaunist hommikut!”

Birgiti teekonnast saab lugeda ka siit:
Eesti kirjastus annab välja Šotimaal elava järvalase debüütraamatu“. Järva Teataja

Dare to be a dreamer“. Lightbox Originals
A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel leiab ka loos märkimist.

Elu parimad hetked“. Scottish PEN
Birgiti lugu elu parimatest hetkedest kannatlikkuse võtmes on eestikeelsena lk 22-23.
A.H Tammsaare muuseum
Iska Birnie Photography
Birgit Itse
24. juuli 2020

Vargamäe õunaaia keelpillikontsert

Kirjanik Anton Hansen Tammsaare oli suur klassikalise muusika austaja ja tema eriline lemmik oli viiul. Suur rõõm on kutsuda teid kammerlikule keelpillikontserdile, mis toimub kirjaniku sünnikodu õuel.
Vargamäel, Tammsaare muuseumi õunaaias toimuval kontserdil astuvad üles Joosep Kõrvits tšellol, Maarja Allik ja Eva-Maria Laas viiulil ning Kristiina Sillak vioolal. Esitamisele tulevad Arvo Pärdi, Pärt Uusbergi, Jaan Räätsa, Heino Elleri jt heliloojate teosed. Kontsert sünnib koostöös Paide Muusika- ja Teatrimajaga, kelle abiga leidsime Vargamäele sobiva muusikakollektiivi ning toetab kontserti tehniliselt.
Pileteid hinnaga 10 eurot ja soodushinnaga 8 eurot saab soetada Piletilevist, Piletimaailmast ja ka kohapeal. Alla 8-aastased lapsed pääsevad kontserdile tasuta.

A.H Tammsaare muuseum
3. juuli 2020

Kristiina Ehini luulekogu “Janu on kõikidel üks” esitluskontsert

Reedel, 3. juulil kell 18 esitleb Kristiina Ehin Vargamäe muuseumi õunaaias oma uut luulekogu “Janu on kõikidel üks”.  Esitluskontserdil kutsub Kristiina Ehin koos Silver Sepaga uurima oma peegeldust ajavoogudes ning kõndima luule ja muusika ajatuid radu. See luulekogu on omal kombel ajalookroonika, milles leidub meid liitvaid ja juuri jootvaid lugusid, aga ka lahkukiskuvaid arvamusi. See raamat on tants loomingu ja traditsiooni, mälestuse ja unustuse, kaose ja korra õrnal piiril. Teosega püüab Kristiina  mõista suuremat pilti, kuhu sobitume, ning sõnastada omal kombel tõdemust, et elu-, armastuse- ning teadmistejanu ühendab inimkonda läbi aegade.
Muusikat teeb Silver Sepp.

Pilet 4 €/ 3 €.
Pileteid saab osta enne kontserdi algust kohapealt.

Tule kohale juba varem! Soetatud pilet võimaldab enne kontserti külastada Tammsaare muuseumit Vargamäel ning muuseumi aastanäitust “Asjad on tõepärasemad kui inimesed”.
Vaata lisaks: www.vargamae.ee
A.H Tammsaare muuseum
14. august 2020 — 28. veebruar 2021

Aastanäitus “Asjad on tõepärasemad kui inimesed”

Vaata ka aastanäitusest loodud virtuaalnäitust.

Muuseumi aastanäitus on väljapanek esemetest, mis on olnud olulised Anton Hansen Tammsaare ja tema lähedaste elus. Asjad aitavad avada romaani „Tõde ja õigus“ algkujude päriselu lugusid. „Väljapanekul antakse sõna esemetele, mis räägivad oma loo 19. sajandist ja 20. sajandi algusest. Kust nad on pärit? Kes oli nende omanik? Millist tõde peidavad endas esemed?,“ ütleb näituse kuraator Siiri Kvell. Näituse staaresemeks on 1878ndal aastal ilmunud piibel, mida luges kirjaniku isa Peeter Hansen, ning millel on kandev roll romaanis „Tõde ja õigus“.

Kokku on väljapanekul 12 originaaleset.  Muuhulgas on näitusel kirjaniku isa Peeter Hanseni valmistatud tool, mis on ajas kulunud ja mille põhja on tema järeltulijad osavalt parandanud rattakummi tükkidega. „Näitusel saab näha ka pinki, mille valmistas Anton Hansen Tammsaare ise. Võrreldes kirjaniku isa valmistatud tooli Tammsaare pingiga, on näha missugused puutöö oskused olid kummalgi mehel,“ sõnab Kvell. Näitus jääb avatuks 2021. aasta veebruari lõpuni.

Vaata lisaks: http://www.kirjanikemuuseumid.ee/staaresemed

A.H Tammsaare muuseum
Priit Loog. Foto: Silja Juursalu
Isa Peeter Hanseni tool
11. november 2019

Põhjala kirjanduse nädal “Pidu Põhjalas”

Järva-Madise külaselts ja A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel kutsuvad teid taaskord peole! Seekord on tegemist kirjandusliku maiuspalaga “Pidu Põhjalas.”

Kava:
Esmaspäev, 11. november 
Kell 08:20 ettelugemine lastele ja noortele Albu Põhikoolis. 
– Astrid Lindgreni “Pipi Pikksukk”
– Jostein Gaarderi “Sofie maailm”
Kell 18:00 ettelugemine täiskasvanutele Järva-Madisel Tammsaare ausamba juures
– Isak Dinesen (Karen Blixen) “Babette’i pidusöök”

Kolmapäev, 13. november 
Kell 15:00 Tammsaare muuseumis Vargamäel, kuraatoritund “Põhjamaa kirjanik A. H. Tammsaare“

Laupäev, 16. november 
Kell 12:00 Tammsaare muuseumis Vargamäel
– illustraator Regina Lukk-Toompere näituse avamine
– muuseumi karjatallis avatud Järva-Madise külaseltsi välk-raamatukogu
Kell 18:00 muuseumi karjatallis Põhjala pidusöök kirjanduslike maiuspaladega
(tasuline ja EELREGISTREERIMISEGA – jarvamadise@gmail.com)

Pidusöögi kohta leiate jooksvalt rohkem infot siit: 
https://www.facebook.com/events/512194502970383/

Rohkem infot Põhjamaade kirjanduse nädala kohta leiate siit:

https://www.nordisklitteratur.org/et

A.H Tammsaare muuseum
Anton Hansen Tammsaare Tartu Jaamas 1938
Rehemaja eeskamber. Foto: Gabriela Liivamägi
Pilt: norden.ee
13. september 2019

Meelelahutuslik rännak Vargamäelt Tammsaare kolhoosi ja tagasi

Meelelahutuslik rännak Vargamäelt A. H. Tammsaare kolhoosi ja tagasi.

12.-15. septembrini toimuvate Euroopa Muinsuskaitsepäevade teemaks on “Kultuur ja meelelahutus”.
Euroopa Muinsuskaitsepäevade eesmärk on tutvustada meid igapäevaselt ümbritsevat rikast ja mitmekesist kultuuripärandit, võimaldades inimestele juurdepääsu mälupaikadele ning muuseumidesse ning korraldades ekskursioone oma kodukandi pärandi ning ajaloo paremaks mõistmiseks.

Ajakava:

Reede, 13.09.2019

Asukoht: Ahula

15:00 Näitus Ahula raamatukogus: “Raamatukogutöötaja kui kultuurse meelelahutuse eestvedaja nõukogudeaja Eestis.”

Arutelu “Väikeraamatukogu tähtsus kogukonna kultuurielu edendamisel.”

Asukoht: Järva-Madise

Laupäev, 14.09.2019

12:00 Avatud endine Albu vallamaja Järva-Madisel.
Näitus nõukogude aegsetest pidudest Järva-Madise kultuurimajas.
Väljapanek Järva-Madise Haridusseltsi ajaloost ning Järva-Madise Külaseltsi senisest tegemistest.
Kinomees Vello Kolnese filmivalik.
Näitus “Järva-Madise raamatukogu eile ja täna”.

19:00 Tantsuõhtu “Olgu tervitatud A. H. Tammsaare kolhoos 1969!” (täiskasvanutele).
Muusikaline kultuuriprogramm
Viktoriin
Tantsutöötuba
Loterii
Üllatused!

Pilet 10 eurot, pileti hinnas sisaldub toitlustamine.
Rohkem infot õhtuse ürituse kohta leiad siit: https://www.facebook.com/events/380175899366980/


Pühapäev, 15.09.2019

Asukoht: Järva-Madise ja Vargamäe.

12:00 Avatud endine Albu vallamaja Järva-Madisel.
Näitused jätkuvalt avatud.

Kohtus käimine kui ajastule omane meelelahutus – Vargamäe Andrese ja Pearu kohtuskäik. Kohtute ajaloo ja töö tutvustamine.


14:00 Tammsaare muuseum Vargamäel.
Ettekanne “Tammsaare kui teatrikriitik.”
Vestlusring teatrikriitikutega “Vargamäe vabaõhulavastuste tähtsus Eesti teatrimaastikul”
A.H Tammsaare muuseum
Järva-Madise wallamaja, kus ees on Tammsaare ausammas. Foto: Kadri Palta.
Muuseumi püsiekspositsioon. Teatrituba. Fotograaf: Kadri Palta
Wargamäe Wabariik, 2008
Paide Teater "Eesti jumalad"
Paide Teater "Eesti jumalad" 2019. Foto: Johan Elm
18. mai 2019

Muuseumiöö “Öös on Vargamäe mustreid”

“Öös on Vargamäe mustreid”
Vargamäe muuseumiööl otsime “Tõe ja õiguse” mustreid – tähtsustades romaanis leiduvate kohtade, tööde ja tegevuste ning ajaloolisi ja kirjanduslikke mustreid. Viime programmi läbi koostöös Tammsaare sünnipaiga oluliste vaatamisväärsustega: Järva-Madise kiriku ja Albu vallamajaga. Muuseumiööl saab osa nii igapäevastest kui ka spetsiaalsete kunstiliste teostena loodud mustritest. Avatud on näitused, saab mängida muuseumiöö mustrimängu, süüa, kuulata rahvamuusikat. Üheskoos otsime „Tõe ja õiguse“ tõsielulisi vasteid ning põimime reaalsuse, romaaniloo ja tänapäeva üheks mustriks.
 
MUSTRIMÄNG
Oleme loonud spetsiaalselt muuseumiööks unikaalse mustrimängu, mis läbib muuseumit, Järva-Madise kirikut ja Albu vallamaja. Muuseumi mustrid peidavad ennast puidust esemete kaunistustes, rahvariietes, isegi palgist sein moodustab korduvuse. Mustrimäng avab Vargamäed ja selle lähipiirkonda uuest küljest. Nii on huvitav Vargamäe kanti tulla ka neil, kes on siin juba korduvalt käinud. Mängus osalenute vahel loosime välja kaks piletid suvelavastusele „Eesti jumalad“.
TÖÖMUSTRID
Töö on rutiin, mis oma kindlate tegevuste ja režiimiga, loob mustreid. Tähtsustamaks Andrese töötegemist ja kirjaniku isa vaeva uurime üheskoos kunstnik Mihkel Ilusaga kaevus leiduvaid mustreid. Tähtsustamaks ka naiste töid ja selles leiduvaid mustreid saab muuseumiööl ennast panna Krõõda rolli ehk tunnetada seda, mida pidi tegema kirjaniku ema Ann Hansen igapäevaselt. Külalised saavad end proovile panna kaelkookudega vett tassides.
TOIDU- JA MUUSIKAMUSTRID
Külalistele pakume ka kosutust ning otsime toidumustreid. Toit oli igapäevaselt üsna samasugune ning kordus päevast päeva. Uurime seda korduvust koos külalistega ning pakume maitseelamust – toidulaual on kört, leem ja rokk!
Muuseumiöö muusikamustreid loob kohalik kandlepunt Simmeldajad. Muuseumiööl on ka välja pandud Järva-Madise kihelkonna rahvarõivad – saame leida käsitöö mustreid.
 
JÄRVA-MADISE KIRIK
Tammsaare taludest u 6 km kaugusel asuv Järva-Madise kirik on pühitsetud pühale Matteusele. Tegemist on ühe väiksema ühelöövilise kirikuga Eestis. Kiriku kellade imeline kõla helises üle soo Vargamäele ja andis märku jumalateenistusest. Muuseumiööl on kirik avatud 18st-23ni, kirikuisa Tiit Lastik tutvustab kirikus peituvaid keskaegseid mustreid ja põnevaid seinamaale. Spetsiaalselt muuseumiööks on kirkus avatud Mihkel Ilusa maalide näitus „Vesi palgid veeretanud“, kus külaline saab tutvuda puidumustritega. Vargamäe muuseumiöö mustrimäng viib külalised ka kirikusse.
 
ALBU VALLAMAJA
Järva-Madise külaselts
Nagu nii mõnes teiseski vallamajas, on olnud ka Albu vallamajas kohtusaal, kus Peeter (romaanis Andres) ja Jakob (romaanis Pearu) vallakohtule ütlusi andsid. Naabrid olid agaramad kohtuskäijad kui nende kirjanduslikud teisikud Vargamäel, olgu põhjuseks piirikraavid, aiad või karjateed. Muuseumiööl on Albu vallamajas välja pandud näitus maja ajaloost. Koostöös Järva-Madise külaseltsi eestvedajatega otsitakse näituselt ajaloomustreid. Mis tegevused ja toimingud on olnud läbi ajaloo korduvad? Vallamaja on spetsiaalselt muuseumiööl avatud ning seal viiakse samuti läbi muuseumiöö mängu. Albu vallamaja ees asub ka Tammsaare ausammas. Järva-Madise külaseltsi eestvedamisel on avatud taluturg.
A.H Tammsaare muuseum
Fotograaf: Kadri Palta
Järva-Madise wallamaja, kus ees on Tammsaare ausammas. Foto: Kadri Palta.
6. jaanuar 2020

Näitus “Tõde ja õigus. Tõsielulisest tagataustast.”

Vargamäel avatakse „Tõe ja õiguse“ tõsielulist tagapõhja

Muuseumis on avatud näitus, kus saab tutvuda, missugused olid Pearu, Andrese, Krõõda ja teiste tegelaste tõsielulised vasted ning mismoodi sarnanesid nad oma kirjanduslikele teisikutele. Tammsaare muuseum Vargamäel varahoidja-kuraator Siiri Kvelli sõnul inspireeris Tammsaaret kodukant ja siinsed inimesed: „Tammsaare emas Annes on leitud sarnasusi nii Krõõdale kui Marile. Ann oli heleda häälega nagu Krõõt ja tugeva kehaehitusega nagu Mari. Kirjaniku isast Peetrist leiame aga samasuguse töötegija nagu oli romaanis Andres.“

Kvelli sõnul on kirjanik teostes kasutanud ka enda iseloomujooni ning just Indreku tegelaskujus on palju Tammsaaret ennast. „Mõlemad on mõtlikud, õrnaloomulised ja süvenenud raamatumaailma,“ ütleb Kvell.

Näitus avati 1. märtsil, kui toimus kirjaniku mälestuspäev. Külas oli filmi „Tõde ja õigus“ režissöör Tanel Toom, kes rääkis filmi tegemise tagataustast.
Näitus jääb avatuks 2020. aasta veebruari lõpuni.

A.H Tammsaare muuseum
Isa Peeter Hansen
Ann Hansen
Ema Ann Hansen
26. jaanuar 2019

39. Tammsaare rahvamatk

Tammsaare rahvamatkal ühendatakse kultuur spordiga

„Kuule, Oskar, hakkame trenni tegema,“ teeb ettepaneku „Vargamäe kuningriigi“ etenduses sulane Ott Mäe perepojale Oskarile. Ott soovib korraldada jooksuvõistluse, aga Oskar ei saa aru, et mispärast peaks ta heast paremast jooksma hakkama. Talus on vaja tööd teha ja võiks parem korraldada niitmisvõistluse. Niitmine on aga sulasele Ottile vastuvõetamatu, sest see on töö ja tööd peab niikuinii tegema. Tema tahab teha midagi põnevamat, võistelda ning: „tõmmata muskuli pingule“.

See väike katkend etendusest annab mõista, kuidas suhtuti sporti ja liikumisse Tammsaare eluajal. Rammu katsuti, küll vägikaika vedamisel, küll ujumisvõistlusi pidades, aga liiguti ka lihtsalt selleks, et edasi jõuda. Tammsaare lapsepõlves asendas füüsiline töö jõusaali ning samuti polnud vaja lugeda 10000 sammu, sest autosid polnud ja kui oli soov kuhugi minna, siis selleks pidi tihti kasutama jalarammu. Ka Tammsaare tegi pikki jalutuskäike, nii oma lapsepõlves kui ka hilisemas elus – 20 km päevas kõndida polnud tema jaoks mingi vaev.

Seega, et Tammsaarel on omanimeline rahvamatk, mis tänavu toimub juba 39ndat korda, pole sugugi juhuslik. Sport ja liikumine on olnud alati tema elus. Nooruspõlves võttis Tammsaare osa talupoistega peetud võistlustest. Teda peeti osavaks laskjaks, kes suutis lasta isegi jooksvat jänest, samuti oli Tammsaare kiire ujuja. Hilisemas eas, kui tekkisid terviseprobleemid, jäid pikad jalutuskäigud teda endiselt saatma. Pikkadel jalutuskäikudel ühendas Tammsaare spordi ja kultuuri: jalutas ja samal ajal mõtiskles omakeskis või kaaslastega kirjandussündmuste ja ühiskonnaprobleemide üle.

Ilmselt jätkus arutlusteemasid Tammsaarel ka tema lapsepõlves, kui ta liikus oma kodust, Tammsaare-Põhja talust (Vargamäelt) Järva-Madisele. Järva-Madisele jõudmiseks võis minna läbi Kodru raba või siis hoopiski mööda teed. Just nagu liigutakse ka Tammsaare rahvamatkal. Tulles läbi Kodru raba, saavad matkalised osa vanast taliteest, mida kasutasid Tammsaare vanemad (ja „Tõe ja õiguse“ tegelased) talvel, jõudmaks Järva-Madise kirikusse. Tulles aga mööda teed, kohtutakse „Tõest ja õigusest“ tuntud paikadega: Kassiaru talu, Võlla talu, soosild.

Seega on rahvamatka teekond ka kirjanduslikult tähtis teekond. Samuti austatakse selle sündmusega Tammsaaret, sest matk toimub igal aastal jaanuari lõpus, mille paiku on ka kirjaniku sünnipäev. Vaadates ajas tagasi rahvamatka ajaloolisele kulgemisele, selgub, et idee matka korraldamiseks ulatub tagasi mitmekümne aasta taha, kui Laine Rannu ja Malle Pau koostasid kirjaniku juubeliaasta tähistamiseks kava. Suurejoonelise sündmuse korraldamiseks ei saadud aga kohe toetust ning läks mööda 10 aastat ja juba 1978ndal aastal hakati igaaastaselt korraldama Tammsaare rahvamatka, mis küll pidas vahepeal mõneaastase pausi, aga on jätkunud tänaseni.

Nii nagu ikka, saab ka sel aastal Tammsaare rahvamatk alguse Albu vallamaja juurest. Samuti on korraldajatel plaanis viia läbi nii rajal kui ka Vargamäel sportlikke ja kirjanduslikke mänge. Sel aastal on ka eriauhind. Tammsaare muuseumi poolt korraldatud mängus osalejate vahel loositakse välja kaks piletit 2019nda aasta suvelavastusele „Eesti jumalad“. Oled oodatud matkast osa võtma ning kirjandust ja sporti ühendama!

A.H Tammsaare muuseum
Foto: Silja Juursalu
18. august 2018

Eesti looduse päev Vargamäel

Eesti looduse päev saab suurejoonelise alguse ühismatkaga Järva-Madiselt Vargamäele

18. augustil toimuva Eesti looduse päeva avab ühismatk Järva-Madiselt Vargamäele. Retkele järgneb avatseremoonia A. H. Tammsaare muuseumis. Pooltsada Eesti loodust ja selle mitmekülgsust tutvustavat sündmust mahutav päev on osa EV100 suvisest peonädalast.

„Järva-Madiselt Vargamäele viiv matkarada annab mitmekülgse ülevaate Eestimaa rikkalikkust loodusest,“ sõnas keskkonnaministeeriumi loodusvaldkonna nõunik Hanno Zingel. „Siinne maastik on pakkunud inspiratsiooni ka Anton Hansen Tammsaarele romaani „Tõde ja Õigus“ kirjutamisel. Matkarajal on hea võimalus minna oma mõtetes Eesti Vabariigi loomise algusaega ning kujutleda, milliste väljakutsetega pidid toonased Pearud ja Andresed silmitsi seisma 100 aastat tagasi oma elu ja looduskeskkonna sobitamisel ning kuidas on olukord tänaseks muutunud,“ lisas Zingel.

Eesti Looduskaitse Seltsi esimehe Vootele Hanseni sõnul avatakse Eesti looduse päev sümboolselt Vargamäel, kuid sündmused toimuvad üle Eesti. „Eesti looduse päeva avamisel kirjanik Anton Hansen Tammsaare muuseumis on mitu tähendust – Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning olulise kirjaniku 140. sünniaastapäeva tähistamine,“ lisas Hansen. Eesti looduse päeva avasündmust korraldab Eesti Looduskaitse Selts.

Eesti looduse päeva avasündmusel on kavas:

 • Kell 10 algab Järva-Madise kiriku juurest ühismatk, mis liigub läbi Kodru raba Vargamäele. Retke juhivad kirjanik ja loodusemees Juhani Püttsepp, loodusfotograaf Ingmar Muusikus ja pärimusmuusik Kulno Malva. Järva-Madisele viib Looduse Omnibuss, bussid väljuvad Tallinnast, Tartust ja Pärnust kell 8.30.
 • Kell 12 algab A. H. Tammsaare muuseumis Eesti looduse päeva pidulik avamine.
 • Rahvusmaastike tähendust avavad kirjanik Valdur Mikita ja professor Kalev Sepp.
 • Autorid Juhani Püttsepp ja Ingmar Muusikus tutvustavad raamatut „Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis“.
 • Vargamäe tähendust teatripaigana avavad Teater „Ugala” etenduse „Kõrboja perenaine” kunstnik Kristjan Suits ja muusika autor Kulno Malva. Isamaalisi laule Eesti luuletajate tekstidele esitab Kait Tamra.
 • Eesti looduse päeva auks ühine tammepuu istutamine.
 • Avatakse näitus EV100 fotovõistluse “Looduse aasta foto 2018“ parematest töödest.
 • Lõunasöök ja muuseumi külastus.
 • Kell 14.30 algavad Looduse Omnibussi retked Eesti rahvusmaastikele erinevatel marsruutidel. Bussid jõuavad tagasi Tallinnasse, Tartusse ja Pärnusse orienteeruvalt kell 20.30.
 • Info ja registreerumine ühismatkale ja retkedele alates 13.08 aadressil www.looduseomnibuss.ee.

Eesti looduse päev on loodusega seotud asutuste ja ühenduste kink Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Vaata Eesti looduse päeva programmi lähemalt www.ev100.ee/et/eesti-looduse-paev ja ürituse Facebooki lehelt www.facebook.com/events/303145473758407/ .

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal tähistatakse taasiseseisvumise aastapäeva suvise peonädalaga, mis toob Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku suurtele ühisüritustele. EV100 suvine peonädal algab 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja lõpeb 25. augustil muinastulede ööga üle Eesti. Enam kui 200 suure suvise peonädala sündmust leiad www.ev100.ee.

Teate edastas:
Kady-Ann Sutt

A.H Tammsaare muuseum
Tammsaare muuseum Vargamäel
Fotograaf: Ingmar Muusikus
Kodru raba
Kodru raba
21. aprill 2018

Seminar “Kultuur ja maastik”

„Miks sa siis just selle koha ostsid?“, küsib Krõõt „Tões ja õiguses“ oma mehe Andrese käest, kui nad jõuavad uude kodusse Vargamäe Eespere tallu. Selliselt võis mõelda ka Tammsaare ema Ann Hansen, saabudes 1872. aastal koos abikaasa Peetriga Tammsaare-Põhja tallu. Talu, millel oli kõigest 11% head ja haritavat maad, vajas palju tööd ja vaeva, et luua järeltulijatele vilja kandev pinnas. Peeter Hansen ei pööranud tähelepanu sellele, et maapind oli vilets, vaid oli unistaja nagu Andreski, kes nägi, et soost oli võimalik maad juurde saada.

Vargamäed külastades võib märgata, et ümbrus võrreldes romaani maastikukirjeldusega on palju muutunud. Kraavide kaevamine ja vee ärajuhtimine võimaldab saunikute hoonete juures jalutada ilma, et tekiks sohhu vajumise oht. Mets on kasvanud nii suureks, et talu väravast ei paista enam Järva-Madise kiriku torni ega kuule kellade helinat. Siinse looduse muutust on põhjustanud jõe süvendamine, karjatamise lõpetamine ja ümberkaudsed suured kuivendustööd.

21. aprillil kl 12 toimub Vargamäel seminar „Kultuur ja maastik“, kus muuseumi kuraator-varahoidja Siiri Kvell kõneleb eelpooltoodud teemadel, lisaks tuleb juttu soode taastamisest ja soodest eesti kirjanduses. Tänapäeval on ilmsiks tulnud, et sood on vajalikud ning on hakatud soomaastikke taastama. Väärtuslik on puutumatu soo, kus on puhas vesi, ainulaadne taimestik ja loomastik ning soo on ka oluline süsiniku siduja. Sellest täpsemalt räägib rakendus-geoloog Marko Kohv, kes töötab ELFis soode taastamise projektis. Peale Tammsaare on soode temaatikat kirjanduses käsitlenud ka näiteks Oskar Luts. Sellest, kuidas eesti kirjanikud on soid kujutanud räägib keskkonnateadlikkuse spetsialist Piret Pungas-Kohv.
Järvamaa loodusmees ja fotograaf Tarmo Mikusaar
jagab oma kogemusi rabamatkadelt ning näitab oma loodusfotosid.

Seminar esinejad:

 • Piret Pungas-Kohv. Soode teema eesti kirjanduses. Kuidas on eesti kirjanikud soid käsitlenud ja kujutanud?
 • Marko Kohv. Soode taastamine Eestis.
 • Siiri Kvell. Soode kuivendamine ja jõe süvendamine Vargamäe ja Tammsaare-Põhja talus.
 • Tarmo Mikussaar. Soo on tüma maa ja raba on taaripaks.

Tule ja ütle oma sõna sekka!
Info ja eelregistreerimine: muuseum[ät]vargamae.ee

A.H Tammsaare muuseum
Vargamäe maastik. Pildil on Tammsaare-Põhja ja -Lõuna talu ehk romaani järgi Mäe ja Oru talud.
Kodru raba
19. mai 2018

Muuseumiöö “Öös on pidu”: Sünd ja lapse ristsed.

„Tõe ja õiguse“ ja Tammsaare sünnipaiga radadel

Vargamäel tähistatakse muuseumiööl sündi – tänavu on kirjanik Anton Hansen Tammsaare 140. sünniaasta ja Eesti Vabariigi 100. aastapäev ning sünd oli vanasti ja on tänapäevani üks olulisemaid sündmusi inimese elus. Sünd on pidu ja öös on pidu. Sellest pidupäevast võtavad osa ka Tammsaare sünnipaiga olulised vaatamisväärsused: Järva-Madise kirik ja Albu mõis.

Muuseumiöö programm:
Vargamäe muuseum:
Tammsaare “Tões ja õiguses” tähistati laste ristseid suurejooneliselt, tehti palju süüa ning kutsuti kokku külarahvas. Ka naabrimees Pearuga lepiti selleks ajaks ära. Nii nagu romaanis olid ka talurahval mitmesugused uskumused ja kombed, mida kindlasti pidi järgima, kui naine oli lapseootel ja kui laps oli sündinud. Kombekohaselt elati ka Tammsaare sünnitalus. Pärast sündi peeti katsikuid ja pärast katsikuid toimusid ristsed ja lapsele nime panek. Sünnipäevasid ei tähistatud, just nii nagu ei tähistanud Tammsaaregi enda sünnipäevasid ja seda ka hilisemas elus.
Vargamäel tuleb juttu kommetest, ennetest ja uskumustest, mis tagasid lapsele hea tuleviku ja samuti sellest, mida pidi vältima ja millel oli lapsele halb mõju. Tuleb juttu ka ristimisest ja nime panekust talurahva kommete kohaselt. Aega saab sisustada mängude mängimisega ja kommete läbitegemisega. Üheskoos maitseme varrutoitu ning mõtiskleme selle üle, milline oleks olnud sinu nimi, kui sa oleksid sündinud 140 aastat varem.

Järva-Madise kirik:
Järva-Madise kirik asub Tammsaare muuseumist u 6 km kaugusel. Tegemist on ühe väiksema ühelöövilise kirikuga Eestis. Just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid märku jumalateenistuse toimumisest. Kirik kandis ka perekonnaseisuameti funktsiooni, omades raamatuid, kuhu kanti sisse inimese elu oluliseimad sündmused. Muuseumiööl on kirik avatud 18st-23ni, kirikuõpetaja Tiit Lastik näitab spetsiaalselt selleks päevaks väljatoodud ristimise ja kirikuraamatuid. Juttu tuleb ristimise ajaloost ja nime panekust.

Albu mõis:
Albu mõis on teadaolevalt vanim Järvamaa mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1282. aastal. Mõisas käis asju ajamas ka Tammsaare isa Peeter Hansen, kes ostis oma talu Albu mõisniku käest. Külastajad saavad osa suurest ja muljetavaldavast ajaloost ning näha imelisi sajanditetaguseid maalinguid.
Albu mõis on avatud enne muuseumiööd, kl 16-18. Kuna mõis on avatud enne muuseumiööd, siis on mõisas piletihind: 1 € sooduspilet, 2 € täispilet.

Lisainfo:
Järva-Madise kiriku juurest saab üle Kodru raba matkata Vargamäele. Raja pikkus on 5,2 km. Edasi-tagasi kõndides on jalutuskäigu pikkuseks u 10,4 km.

Lisaks on muuseumi ümber palju teisigi huvitavaid vaatamisväärsusi, nagu näiteks Tammsaare ausammas, Kassiaru talu. millest ülevaate saab siit: https://www.vargamae.ee/hea-teada/vaatamisvaarsused/.

Tule ja saa osa ühest põnevast ja harivast päevast!

A.H Tammsaare muuseum
20. mai 2017

Muuseumiöö: “Öös on karjalaste mänge”

Muuseumiöö “Öös on karjalaste mänge” on inspireeritud kirjanik Tammsaare lapsepõlvest, siis kui Anton oli karjapoiss. Mängida saab nii iseseisvalt kui juhendaja eestvedamisel. Muuseumiööl, kella 18-23 on muuseumi karjatallis avatud mängunurk mõistatuste, karjapasuna, käristi, kõmbidega. Lisaks saab turnida kirjanduslikul madalseiklusrajal, kiikuda suurel külakiigel või minna ringkäigule “Vargamäe rajaleidja” kaartidega. Muuseumi juhendaja eestvedamisel alustame õhtul kell 19 mängulist programmi ja kell 21 viime külalised mängulisele rännakule läbi muuseumi.

Muuseumiöö programm

 • 19:00 Karjalaste mängud. Programm on inspireetiud karjalapse maailmast. Lapsed käisid juba varakult karjas, mängisid puhkepauside ajal erinevaid mänge, puhusid karjapasunat.
 • 21:00 Mänguline rännak läbi muuseumi. See on teistsugune, spetsiaalselt muuseumiöö jaoks loodud ringkäik. Rännakul saab ennast proovile panna, katsetada vanarahva mänge.

  Muuseum on avatud kella 23ni
A.H Tammsaare muuseum
Kiigeplats
Kirjanduslik madalseiklusrada
25. jaanuar 2020

40. Tammsaare rahvamatk

Kutsume kõiki osalema 25.01.2020 XL juubelirahvamatkal ja XLII kirjanduspreemia laureaadi välja kuulutamisel.

Kavas:
XL A.H. Tammsaare-nimeline rahvamatk läbi maalilise Kodru raba või pisut kergem jalutuskäik mööda Järva-Madiselt Vargamäele kulgevat teed.
XLII A.H Tammsaare nimelise Järva valla kirjanduspreemia laureaadi välja kuulutamine.

Ajakava:
10.00-11.45 – taluturg, avatud on ka raamatukogu ja näitus
11.00 – algab registreerimine matkale
11:55 – kirjanduspreemia laureaadi välja kuulutamine
12:00 – rahvamatka start

Asukoht:
Järva-Madisel endises vallamajas: https://bit.ly/2R0CXFE

Osalustasu:
1 EUR, lapsed tasuta. Toidutalong 3 EUR.

Täpsem info ja gruppide registreerimine:
Malle Lomp, 50 96 797
www.vargamae.ee

Taluturule kauplejaks registreerimine:
Eda Vespere, 5344 5322
eda.vespere@gmail.com
Müügile on oodatud kõik sooja südamega isetehtud asjad, sh küpsetised, pirukad jms!

Aitäh, Silja Juursalu, kaanefoto eest. Aitäh, Kadri Palta, pildi eest.

Fecebooki ürituse leht:  https://www.facebook.com/events/1952076094806817/
A.H Tammsaare muuseum
25. veebruar 2017

Järva-Madise kihelkonna rahvariiete esitlus

Järva-Madise kihelkonna rahvariiete komplektid on muuseumis nüüd kenasti olemas! Kõik huvilised, kes soovivad riideid lähemalt uurida, võtke julgesti ühendust. Aitäh meistrile, Kaili Maasikmäele, kes oma näputööd meile tutvustas! Aitäh Kaja Kraavile ja tema õpilastele, kes mõnusa muusikalise meeleolu lõid! Kogu seda uhkust saab juba 25. veebruaril muuseumis oma silmaga kaeda
Projekt “Järva-Madise kihelkonna rahvariide traditsioonide tutvustamine” valmis Leader projektitoetuse abil.


Facebook
A.H Tammsaare muuseum

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel on muuseum suletud.
22.06 on avatud kella 14ni.

Piletihinnad

Täiskasvanule 5 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  4 €
Perepilet 10 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee