18. mai 2024

Muuseumiöö. Aastanäitus ja palverännutee. Külas kirikuõpetaja Jane Vain.

Muuseumiööl avatud kell 18-23. Sissepääs 1 euro.

Tammsaare muuseum Vargamäel on kirjaniku sünnikodu, mis inspireeris teda kirjutama romaani “Tõde ja õigus”. See on koht, kus kanged naabrimehed Andres ja Pearu sooga maadlesid, kahasse kraavi kaevasid ja paljukõneldud eestlase jonni ajasid. Muuseumis saate tutuvuda kirjaniku kultuuri- ja kirjanduspärandiga, otsida ja leida paralleele romaani ning kirjaniku sünnitaluga. Lisaks saate ülevaate 19. sajandi Järvamaa taluelust.

Vargamäe Muuseumiöö keskendub vabadusele liikuda. Masinate ja teede areng on toonud rohkem võimalusi liikumiseks. Tammsaare vanemate eluajal olid neil lauad vankris kaasas, et pehmematest kohtadest läbi saada. Vaid talvel sai lähimasse külla – Järva-Madisele, kus asus kirik, kõrts, vallamaja, sõita üle Kodru raba talitee. Suvel tuli ikka mööda vesist teed pidi minna. Neil teemadel räägib muuseumi aastanäitus „100 aastat soode kuivendamist Vargamäel“, mida saavad muuseumiöölised uudistada. Näitusel vaatleme „Tõe ja õiguse“ esimest ja viimast osa ning näeme, missugune on romaani ning Tammsaare vanemate-aegne maastik.

Kell 19 on muuseumis Järva-Madise kirikuõpetaja Jane Vain, kellega vestleme kultuuriloolisest palverännuteest, mis väisab ka Tammsaare muuseumit Vargamäel. Räägime, miks minnakse palverännakutele, missugustel palverännakutel nii Eesti kui välismaal on Jane Vain käinud. Muuseumiööl on võimalus külastada ka Järva-Madise kirikut, mis on üks väikemaid ühelöövilisi kirikuid Eestis. Just selle kiriku torniga võrdles sulane Juss „Tões ja õiguses“ laka redeli pikkust ja just selle kiriku kellad helisesid üle soo Vargamäele ja andsid teada jumalateenistuse toimumisest Vargamäe elanikele.

A.H Tammsaare muuseum
Museum
Museum
Muuseumi püsiekspositsioon. Fotograaf: Kadri Palta
Järva-Madise kirik. Foto: Kaili Viljak
13. aprill 2024

Näituse “Armastus ja loodus” avamine. Vestlus filmi “Elu ja armastus” režissööriga

„… nende maja ümber oli puht lillemeri. Kogu metsaäärne, metsaalunegi, põlluveered ja kaugemad niidud valusid jaanikannides ja kullerkuppudes, nii et Irma ei saanud muud, kui hakkas minema, läks ummisjalu lillede sekka, nagu tahaks ta nad kõik ära tallata või pihku noppida. Aga üht kui teist oli võimata teostada nende suure hulga pärast, nõnda ei teinud Irma midagi muud, kui ainult läks, et liikuda, sumada selles lillemeres.“

„Elu ja armastus“

13. aprillil kell 13 räägime armastusest ja loodusest. Kuidas loodus on armastuse tunnistajaks ja kuidas armastust saab läbi looduse väljendada. Avame näituse “Armastus ja loodus”. Seejärel toimub vestlus “Elu ja armastuse” filmi režisöör Helen Takkiniga.

A.H Tammsaare muuseum
19. mai 2024

Järvamaa pärimuspidu “Suvisted Veteperes”


Suvisted on suve vastuvõtmise pühad. Karjasele tähendasid suvisted vaba päeva või vähemalt vaba hommikupooliku saamist. Põllunduses tähendas see külvitööde lõpetamist ning lühikest hingetõmbamisaega enne heinateo algust. Koduste tööde ja talituste seas on tähtsaimaks üldine elamukorrastus: erilise hoolega pestakse põrandaid, puhtaks pühitakse õu ning jalgrajadki. Kõik need ettevalmistused peavad kaskede toomise ajaks tehtud olema. Suvistekombestiku pearõhk kaldub noorte ühistele kooskäimistele, lembetunnete avaldamisele ja meelelahutustele (folkloore.ee/erk)

19. mail tähistame meiegi Vargamäel suvistepühi. Olenevalt ilmast kas siseruumis või kiigeplatsil.

Külakostiks too väike etteaste oma repertuaarist. Tore, kui saad ka teisi peolisi tegevusse kaasata.
Kaasa võta piknikukorv.

Eestvedaja: Kaja Kraav.
A.H Tammsaare muuseum
30. jaanuar 2024 — 19. jaanuar 2025

Aastanäitus “100 aastat soode kuivendamist Vargamäel”

100 aastat soode kuivendamist Vargamäel

Näituse teema tuli muuseumi külastajatelt. „Külastajad otsivad kirjandusliku Vargamäe jälgi – kus on kraavid, kus on kiriku torn, kuhu jäi lehm kinni,“ sõnab näituse kuraator Siiri Kvell. „Maastiku kujundamisel on „Tões ja õiguses“ oluline koht. Saame osa inimese võitlusest maaga, Vargamäe Andrese unistustest. Näitusel vaatleme romaani esimest ja viimast osa. Uurime, kuidas läheb romaanielu kokku päriseluga,“ ütleb Kvell.

……………………………………………………………………………………………………………
„Siia võib uppuda,“ hüüab Krõõt romaani „Tõde ja Õigus“ I osas, kui nad Andresega Vargamäele teel on ja on jõudnud Soosillale. Tänapäevase kruusakattega tee asemel oli see, muust soost veidi tahedam koht tugevdatud roigaste, kaigaste, kändude jms käepärasega.
Kuigi kevad oli aeg, kus toimus peamine liikumine talude ja talukohtade vahel, oli see ka aeg, kus soode vahel liikumine oli kõige keerulisem. Lumesulavesi muutis tihti niigi kesised teed ligipääsmatuks.

Näiteks Simisalu talule ja sealt edasi asuvatele taludele oli eriti keeruline ligi pääseda, tuli ületada Jägala jõgi, talu vankrid jäeti teisele poole jõge, kuna vankriga jõge läbida ei saanud. Lihtsam oligi liikuda talvel kui sood olid külmunud ja kandsid hobust ja rege.

Tammsaare väljamägi ehk kirjanduslik Vargamäe on samuti soosaar. See, et ümbritsevates soodes ja rabades liikuda matkaradu sh laudteid pidi, on viimase poole sajandi jooksul toimunud arengute tulemus. Kirjanik Anton Hansen Tammsaare vanematel olid lauad vankris kaasas, et pehmematest kohtadest läbi saada. Vaid talvel sai lähimasse külla – Järva-Madisele, kus asus kirik, kõrts ja vallamaja, sõita üle Kodru raba talitee. Suvel tuli ikka mööda vesist teed pidi minna, sest Kodru raba lõunaosaski oli paar talukohta, lisaks kirikumõisa karjamaa.


A.H Tammsaare muuseum
Heinamaa
Vargamäe maastik. Pildil on Tammsaare-Põhja ja -Lõuna talu ehk romaani järgi Mäe ja Oru talud.
29. jaanuar 2024 — 3. veebruar 2024

Eesti kirjanduse pidunädal 29.01-3.02 KIRJANDUSPIDU.EE

29. jaanuarist – 3. veebruarini 2024 peetakse kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünnipaigas eesti kirjanduse pidunädalat.
www.kirjanduspidu.ee

Kava täieneb!

𝐊𝐀𝐕𝐀

𝐄𝐬𝐦𝐚𝐬𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 29.01
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.

𝐓𝐞𝐢𝐬𝐢𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 30.01
Eesti kirjanduse päev, Eesti lipupäev
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.
Vargamäe muuseumis A. H. Tammsaare 146. sünniaastapäeva tähistamine ja aastanäituse avamine.

𝐊𝐨𝐥𝐦𝐚𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 31.01
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.

𝐍𝐞𝐥𝐣𝐚𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 1.02
Pidunädala konverents Koeru kultuurimajas (eelregistreerimine).
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.

𝐑𝐞𝐞𝐝𝐞, 2.02
21. Hansenist Tammsaareni võistulugemine Albu mõisas.
Kohtumised kirjanikega Järva valla koolides ja raamatukogudes.
Pidunädala sündmus Esna Galeriis.

𝐋𝐚𝐮𝐩𝐚̈𝐞𝐯, 3.02
Kell 11 44. Tammsaare rahvamatk
Kell 12 Kirjanduslik oaas Albu rahvamajas. Vestlused kirjanikega, muusikalised esinemised, raamatulaat ja kohvik.

A.H Tammsaare muuseum
Anton Hansen Tammsaare Tartu Jaamas 1938
27.01.22 Konverents_Foto Koeru kultuurimaja
29.01.22 Kirjanduslik oaas_Foto Järva vald(Rüütel). Pildil kirjanik Kai Aareleid
29.01.22 Tammsaare rahvamatk_Foto Järva vald
28. september 2023 — 30. september 2023

Tammsaare-Põhja talust Vargamäe muuseumiks

Muinsuskaitsepäevad Vargamäel

28.09 kell 18 „Pärimustund Vargamäel“

„Pärimustund Vargamäel“ on tore õhtupoolik muuseumi karjatallis, mis sisaldab rahvalikke laule, tantse ja pillimängu. Tule kuulama ja vaatama ja / või ise kaasa lööma, toimub kohapealne õpe. Juhendajateks Kaja Kraav ja Kersti Liivak, kes on juba mitu aastat siinkandis tantsutubasid läbi viinud ning seeläbi kohalikku pärimust tutvustanud.

 

30.09 kell 12 „Tammsaare-Põhja talust Vargamäe muuseumiks – ehitus- ja taastetööd“

Muuseumi kuraator Siiri Kvell tutvustab kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünnikodu ehitus- ja taastetöid. Näeme võrdlusena 19. sajandi lõpus taastatud Hansenite perekonna rehemaja ning 20. sajandi alguses ehitatud pere pärija Augusti eluhoonet. Huvilised saavad muude lugude hulgas teada, kuidas toimis rehetares nõukogude-aegne põrandaküte, miks ei saa praeguses rehahjus leiba küpsetada ning miks oli pere pärija eluhoone soojustus puudulik.

Romaani „Tõde ja õigus“ ilmumise järgselt (1926) tabas Tammsaare-Põhja talu ja Vetepere küla kohene tuntus. Romaani lugejad samastasid Tammsaare sünnikodu kirjandusliku Vargamäega ning soovisid näha, kus asuvad Mäe ja Oru talud. Jätkuv huvi tingis selle, et talust loodi muuseum.

28.09-01.10 Väljapanek Tammsaare muuseum Vargamäel hoonete taastamisest

Väljapanekul näeb mustvalgeid fotosid Tammsaare muuseumis Vargamäel toimunud ehitustöödest, kui taastati hävinud hoonetekompleks. Tänu toimunud töödele saab muuseumis tutvuda tingimustega, milles kasvas üles kirjanik Anton Hansen Tammsaare ning näha paika, mis andis ainest romaani „Tõde ja õigus“ jaoks.


A.H Tammsaare muuseum
Foto: Margus Kontus
1. juuni 2023

Pärimuspidu Baltica

31. maist – 4. juunini 2023 toimub juba 35. rahvusvaheline pärimuspidu Baltica! Tänavu toimub festival Eestis ning selle teemaks on “PÄRIMUS TÕMBAB KAASA!” – laseme pärimusel end kaasa tõmmata ning lööme kõiges kaasa!

1. juunil PÄRIMUSPIDU VARGAMÄEL kell 17.00 algab kontsert, kus esinevad nii Eesti kui välismaa folkloorirühmad. Oodatud on kõik huvilised.

Mis toimub Baltica pärimuspeol?
🔹 31. mai välisrühmade saabumine ja tutvumisõhtu
🔹1. juuni pärimuspeod Vargamäel ja Räpinas
🔹2.- 4. juuni rahvusvaheline pärimuspidu Tallinnas Tornide väljakul, kus kolme päeva jooksul leiab igaüks endale meelepäraseid tegevusi:
🔸 Rongkäik​
🔸 Avakontsert​
🔸 Tantsuklubi ​välisrühmade eestvõtmisel
🔸 Regilaulutuba (Janika Oras)​
🔸 Pärimuslik mälumäng (Marju Kõivupuu ja Tarmo Tiisler)​
🔸 Peolaualaulud (Jaan Sarv ja Rotalia mehed)​
🔸 Juunijämm (Krista Sildoja ja Mooste Rahvamuusikakooli pilliklubi)​
🔸 Laulumängud (Suits ja Kool)​
🔸 Pärjapunumise töötuba​ (Rael Ojasoo)
🔸 Ravimtaimede nõuandla​
🔸 Krautmani Terviseakadeemia terviseminutid
🔸 … ja palju muud elevusttekitavat
Täpne ajakava selgub mai alguses! Kohtumiseni!👋
Vaata lähemalt: baltica.ee
A.H Tammsaare muuseum
Fotograaf: Kadri Palta
Foto: Kadri Palta
Fotograaf: Kadri Palta
6. august 2022

Aastanäituse kuraatorituur ja maitsev piknikukorv

Osale aastanäituse “Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu” kuraatorituuril. 
4.06, 2.07, 6.08 kell 13

Suvekuudel pakume suurepärast võimalust ühendada muuseumikülastus kuraatorituuriga ja pidada muuseumis koos perega ja sõpradega pikniku. 

Muuseumi tänavune aastanäitus „Täissöönul pole isu ja nälginul pole toitu“ on samuti pühendatud toidule ning piilub Tammsaare raamatutegelaste kööki. Näitus on saanud ainest kirjaniku lühijuttudest ja suurteostest, sealhulgas „Tõde ja õigus“ osadest, „Ma armastasin sakslast“, „Elu ja armastus“ ning „Põrgupõhja vanapagan“. 

Tammsaare on toidu kaudu kirjeldanud armunälga ja armastust, rõõmu ja kurbust, lootust ja lootusetust. Tema tegelasi leiab einestamas kõrtsidest, söögimajadest ja kohvikutest. Toitu hangitakse turult, metsast, jõest ja kasvatatakse ise. Koos oma tegelastega kannatab Tammsaare närivat nälga, aga katab ka rikkalikult roogi täis kuhjatud pidulaudu, mille põhjus lauas istujates isutust tekitab. Eks öelnud Tammsaare põhjusega, et täissöönul pole isu ja nälginul toitu, hädas on mõlemad.

Sel suvel ja vaid valitud päevadel avaneb muuseumi külastajatele võimalus tellida näituse kuraatoritunni kõrvale piknikukorvi, kust leiab Tammsaare raamatutes käsitletud toidud. Piknikukorve saab ette tellida muuseum@vargamae.ee ning need on kokku pannud Järvamaa kokk Kadi Truus. Muuseumi kuraator Siirilt saad ka teada, mida tarvitas kirjaniku isa Peeter Hansen (romaanis Andres) hommikuti enne sööki. See pidi tagama hea söögiisu. Miks on piknikukotis napooleon jt toidud? Miks ei peetud Tammsaare sünnikodus kanu? Põnevate faktidega rikastatud kuraatoritund kestab 1 h.

Vihmase ilma korral saab kasutada muuseumi karjatalli ja varjualuseid.

MENÜÜ

SOOLANE
Odrakruubisalat topsis (vegan)
koostisosad: odrakruubid, kirsstomatid, paprika, marineeritud kurk, punane sibul, oliivõli, Dijoni sinep, sool, pipar, maitseroheline

Käsitöö leival seaprae lõigud või läätsepasteet idudega (vegan) koostisosad: juuretis, rukkijahu, nisujahu, köömned, sealiha, läätsed, küüslauk, pipar, sool, sidrunimahl, päikesekuivatatud tomat, oliiviõli, lutserni idud

Imelised hapud kurgid (vegan) koostisosad: kurk, sool, küüslauk, mustsõstralehed, till

MAGUS JA JOOGIPOOLIS

Puuviljad (vegan) maasikad, viinamarjad

Napooleon koostisosad: nisujahu, või, muna, hapukoor, suhkur

Pääsküla pruulikoja käsitöökali

Piknikukorv kahele maksab 49 €, ühele 27 €.
Kirjapanek: muuseum@vargamae.ee.


A.H Tammsaare muuseum
27. august 2022

Bussireis Tammsaare vanemate radadel. Krõõda ja Andrese algkujude jälges

Jüripäeval möödus 150 aastat Hansenite saabumisest Tammsaare-Põhja tallu. Selle puhul korraldame ainulaadse bussireisi, mis viib kirjaniku vanemate sünnikodudesse. Tutvume paikadega, kust kohast tulid Krõõda ja Andrese algkujud Tammsaare-Põhja tallu, kirjanduslikule Vargamäele.

„Tõe ja õiguse“ alguses küsib Krõõt Andreselt, miks just see paik sai valitud elamiseks. Kirjaniku isa Peeter Hansen ei olnud oma peres pärija ja seega tuli tal leida elamiseks teine koht. Kuna Albu kandis olid Peetril sugulased, siis teadis mees tulla Tammsaare-Põhja tallu elama. Siin nägid kirjaniku isa Peeter ja ema Ann palju vaeva nii nagu romaanis Krõõt ja Andres.

Kirjaniku vanemad tulid oma uude kodusse küll kaks päeva, aga kuna liikumisvahendid on muutunud, siis saab Suure-Jaani kandis ära käia ja ka piirkonnaga tutvuda ühe päevaga. Bussireis toimub 27. augustil kell 9-19. Sõit saab alguse Järva-Madiselt ning liigub läbi Paide Suure-Jaani. Külastame Suure-Jaanit, Mart Saare muuseumit, Hüpassaaret, Jüriõuet ja Kolgioja. Kui aega jääb, siis teeme pisikese matka Hüpassaare rabas.

Osalustasu on 5.60 € ja toetajapilet on 15.60 €. Pilet sisaldab bussitransporti, giidide tasusid ning Fienta teenustasu. Hind ei sisalda toitlustamist.

Pilt: Silvi Väljali illustratsioon “Tõde ja õigus” I osa

Marsruut:
Vargamäe-Järva-Madise-Kaalepi-Roosna-Alliku-Paide-Türi-Suure-Jaani
A.H Tammsaare muuseum
Silvi Väljali illustratsioon. "Tõde ja õigus" I osa
9. september 2023

8.-9.09 Järva valla Muuseumitee

Muuseumitee
8.-9. september 2023
Kesk-Eestis asuvad muuseumid kutsuvad sind endale külla! Kahel järjestikusel päeval toimuvad eriprogrammid: põnevad õpitoad, näitused ja ekskursioonid.

Muuseumiteelistele on avatud hubased kohvikud, kus pakutakse maitsvaid suupisteid ja kohaliku hõnguga teed. Tegevusi jätkub hommikust hilisõhtuni nii lastele, noortele kui ka suurtele.

Täpsem programm koostamisel.
Vaata lisaks: https://muuseumitee.ee/

 

A.H Tammsaare muuseum
28. august 2021

Pärimusmatk “Kadunud talukohad”

Pärimusmatk “Kadunud talukohad” on avastusretk A.H. Tammsaare muuseumi lähistel, kus otsime viimaseid inimtegevuse jälgi kohtades, kus veel 20. sajandi keskpaigas elati. Nendesse kohtadesse ei pääse mööda laudteed liikudes vaid meil tuleb matkata muutuval maastikul. Puude ja põõsaste vahel jalutades jõuame varemeteni, uurime vanade liikumisteede asukohti ning räägime, kuidas on need kohad seotud kirjaniku pere ja “Tõe ja õigusega”. Näeme, kui ruttu kaob inimese eluase ära, kui seal enam ei elata.

Jõudmaks talukohtadesse suundume läbi põõsaste ning ületame looduslikke takistusi nagu mahalangenud puud, millest on vaja üle ronida. Matk on keskmise raskusega ning pole soovitatav alla 6. aastastele lastele.

Kogunemiskoht: Simisalu matkakodu parklas (kell 10.50)
Matka algus: 11.00
Matka pikkus: 10,5 km
Kestus: 3-4 h
Maksumus: 5 € / 4 €
Matka pääsmega on võimalus samal päeval külastada muuseumit.

Lisainfo: siiri@vargamae.ee
Kirjapanek: muuseum@vargamae.ee, 53403461
Anna enda tulekust märku, kohtade arv on piiratud.

Kohtumiseni pärimusmatkal!
A.H Tammsaare muuseum
29. mai 2021

Pärimusmatk Järva-Madise kalmistule

Pärimusmatka teejuhtideks on muuseumi kuraator Siiri Kvell ja Muinsuskaitseameti ajaloomälestiste nõunik Ilme Mäesalu. Matk saab alguse kell 12 Järva-Madise kiriku juurest. Matk viib meid kolmele surnuaiale, ka Järva-Madise vanale kalmistule, kuhu on maetud kirjanik A.H. Tammsaare vanemad Peeter ja Ann Hansen. Räägime vanadest kommetest ning tutvume surnuaia stiilide ja kommetega.

Koos pausidega on jalutamist kokku u 4 km (edasi-tagasi) ja ajaliselt matkame u 2 h.

Osalustasu: 5 € / 4 €. Matka osalejatel on pileti ette näitamisel muuseumi külastus samal päeval, 29.05 tasuta.

Lisainfo: siiri@vargamae.ee
Registreerimine: muuseum@vargamae.ee, 53403461.

Facebooki üritus:

https://www.facebook.com/events/1491908537808475?ref=newsfeed

A.H Tammsaare muuseum
Järva-Madise kirik. Foto: Kaili Viljak
14. august 2020 — 28. veebruar 2021

Aastanäitus “Asjad on tõepärasemad kui inimesed”

Vaata ka aastanäitusest loodud virtuaalnäitust.

Muuseumi aastanäitus on väljapanek esemetest, mis on olnud olulised Anton Hansen Tammsaare ja tema lähedaste elus. Asjad aitavad avada romaani „Tõde ja õigus“ algkujude päriselu lugusid. „Väljapanekul antakse sõna esemetele, mis räägivad oma loo 19. sajandist ja 20. sajandi algusest. Kust nad on pärit? Kes oli nende omanik? Millist tõde peidavad endas esemed?,“ ütleb näituse kuraator Siiri Kvell. Näituse staaresemeks on 1878ndal aastal ilmunud piibel, mida luges kirjaniku isa Peeter Hansen, ning millel on kandev roll romaanis „Tõde ja õigus“.

Kokku on väljapanekul 12 originaaleset.  Muuhulgas on näitusel kirjaniku isa Peeter Hanseni valmistatud tool, mis on ajas kulunud ja mille põhja on tema järeltulijad osavalt parandanud rattakummi tükkidega. „Näitusel saab näha ka pinki, mille valmistas Anton Hansen Tammsaare ise. Võrreldes kirjaniku isa valmistatud tooli Tammsaare pingiga, on näha missugused puutöö oskused olid kummalgi mehel,“ sõnab Kvell. Näitus jääb avatuks 2021. aasta veebruari lõpuni.

Vaata lisaks: http://www.kirjanikemuuseumid.ee/staaresemed

A.H Tammsaare muuseum
Priit Loog. Foto: Silja Juursalu
Isa Peeter Hanseni tool

Uudiskiri

Avatud

Sügis-talvel 15. septembrist 14. maini
K-P kell 10-15
Kevad-suvel 15. maist 14. septembrini
T-P kell 11-18
Riigipühadel ja 31.12 on muuseum suletud.
23.02, 23.12 kella 13ni, 22.06 kella 14ni

Piletihinnad

Täiskasvanule 6 €
Sooduspilet (õpilane, üliõpilane, pensionär)  5 €
Perepilet 12 €
Vaata täpsemat hinnakirja siit.

Kontakt

SA A.H. Tammsaare Muuseum Vargamäel
Vetepere küla Järva vald Järvamaa 73416 
+372 5340 0637 (Info)
+372 5340 3461 (Grupid)
muuseum[ät]vargamae.ee